تفکیک جنسیتی در ایران به آمبولانس رسید

رئیس فوریت‌های پزشکی استان اصفهان از راه‌اندازی آمبولانس‌های ویژه زنان خبر داد. به گفته غفور راستین، آمبولانس‌های ویژه بانوان در استان‌های اصلی و با حضور تکنسین‌های زن راه‌اندازی می‌شوند. مسئولان وزارت بهداشت در حالی برای راه‌اندازی آمبولانس‌های ویژه زنان خیز برداشته‌اند که به گفته مجتبی خالدی، سخنگوی مرکز فوریت‌های پزشکی کشور، در ایران برای هر ۵۰ هزار نفر یک آمبولانس وجود دارد؛ در حالی‌ که اصولا باید برای هر ۱۲ هزار نفر یک آمبولانس وجود داشته باشد.

طرح تفکیک جنسیتی در آمبولانس‌ها سابقه‌ای سه‌ساله دارد. بهار سال ۱۳۹۷ بود که عکسی از یک آمبولانس در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که روی آن نوشته شده بود: «افتتاح اولین آمبولانس‌ ویژه بانوان در اورژانس تهران» اما پس‌ از اینکه این عکس در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد، مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور، هرگونه تفکیک جنسیتی در اورژانس را تکذیب کرد و به خبرگزاری ایلنا گفت: «اورژانس کشور چنین چیزی را در دستور کار خود ندارد.» او همچنین مدعی شد که آمبولانس بانوان صرفا به‌منظور ارائه «خدمات بهتر» به زنان راه‌اندازی شده است و هدف دیگری ندارد.

با وجود ادعای این مقام مرکز فوریت‌های پزشکی کشور درباره «خدمات بهتر» به زنان با آمبولانس‌های ویژه، اجرای این طرح حکایت از آن داشت که وزارت بهداشت تفکیک جنسیتی در مراکز درمانی را از راه‌اندازی آمبولانس‌های ویژه زنان آغاز کرده است. طرحی که به نظر می‌رسد به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلات ناشی از آن ناکام‌ ماند و حالا بار دیگر در دستور کار قرار گرفته است. آن‌ هم در شرایطی که مرکز فوریت‌های پزشکی کشور با کمبود نیرو و آمبولانس مواجه است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *