تلاش بی نتیجه ده ساله کارگران صابون سازی یاس خرمشهر جهت بازگشایی مجدد کارخانه

با گذشت ۱۰ سال از تعطیلی کارخانه صابون سازی یاس خرمشهر کارگران خواهان شروع مجدد فعالیت کارخانه هستند

به گفته منابع کارگری در کارخانه صابون سازی یاس خرمشهر، هم اکنون حدود ۱۵۰ کارگر این کارخانه بیکار هستند. آنان پس از تعطیلی کارخانه در شرایط سخت معیشتی قرار گرفته‌اند. کارگران همچنان در انتظار بازگشایی محل کار سابق خود می‌باشند.

کارخانه صابون سازی یاس خرمشهر، تولیدکننده گلیسرین، انواع صابون‌های جامد و سایر مواد شوینده می‌باشد. کارگران بیکار شده این کارخانه بر بازگشایی و راه‌اندازی مجدد محل کار خود تاکید می‌کنند.

کارگران می‌گویند: «با توجه به شرایط جسمی و سنی، اکنون در بازار نامتعادل کار، هیچ شانسی برای شغل جدید نداریم. انتظار داریم دولت از بازگشایی کارخانه که یکی از بهترین‌های صنعت مواد شوینده در استان خوزستان است، حمایت کند. در صورت چنین حمایتی می‌توانیم به کار قبلی خود بازگردیم.»

کارگران افزودند: «کارخانه صابون سازی یاس خرمشهر به دلایل مختلفی از نوزوز سال ۹۱ تعطیل اعلام شد. پیش از تعطیلی نیز توان پرداخت بموقع حقوق کارگران را نداشت. قبل از این نیز خطوط تولیدی این واحد صنعتی چندین بار بصورت موقت تعطیل اعلام شد. اما با پیگیری کارگران و حمایت مسئولان، کارخانه مجددا به چرخه تولید بازگشت.»

کارخانه صابون سازی یاس ماهشهر

بنابه گفته کارگران، تاکنون چندین بار به امید فعالیت مجدد کارخانه و پرداخت مطالبات عقب‌افتاده به نهادهای دولتی مراجعه کرده‌اند. هم نهادهای صنفی و هم دولتی در شهرستان خرمشهر و استان خوزستان، اما درباره بازگشایی کارخانه جواب مشخصی نگرفته‌اند.

کارگران می‌گویند: «بین سال‌های ۹۵تا ۹۶پس از چندبار برگزاری مزایده فروش، مالکیت کارخانه به شرکتی بنام پویا اقتصاد استوار واگذار شد. اما ما کارگران معتقد هستیم که این واگذاری صوری بود. چرا که باز هم بصورت مخفیانه مدیریت کارخانه بدست کارفرمای سابق است.»

سنگ اندازی کارفرما مانع اصلی راه اندازی مجددکارخانه صابون سازی یاس ماهشهر

آنها در ادامه افزودند: «هم اکنون همه خطوط تولید آماده کار است و از سوی ۲۰ کارگر نگهبان باقی‌مانده مراقبت می‌شود. در نتیجه برای راه‌اندازی مجدد و تولید هیچ مشکلی ندارد. اما کارفرما سالیان است این کارخانه که مجهز به پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات روز دنیا است، بهمراه کارگران رها کرده است.»

کارگران تاکید می‌کنند که بدلیل بی‌توجهی مسئولان صابون‌سازی، تا امروز موفق به شروع کار نشدیم. ضمن این که بخش زیادی از مطالبات عقب‌افتاده کارگران مانده است.

آنها در پایان تصریح می‌کنند: «با توجه به شرایط بد اشتغال در شهرستان، شرکت یاس خرمشهر تنها منبع درآمد ما است. ۱۵۰ کارگر بصورت مستقیم در صابون سازی یاس خرمشهر فعالیت می‌کردیم. از مسئولین می‌خواهیم درباره رفع مشکلات و بازگشت بکار کارگران که در وضعیت بد معیشتی هستند، اقدام فوری صورت گیرد.»

 کارخانه صنایع بهداشتی یاس، تولیدکننده انواع صابونهای جامد، مایع، پودری، مایع دستشویی، کلیسیرین و چیپس صابون می‌باشد. این محصولات با نامهای یاس، مرمر، پارلمون، ۷۷۷، الگانس، قو و مروارید، زیرمجموعه صنایع بهداشتی داروگر (کف) فعالیت می‌کنند.

Share: