تنبیه بدنی یک دانش آموز در شهرستان هامون به صورت برهنه

تنبیه بدنی یک دانش آموز در یکی از مدارس شهرستان هامون واقع در استان سیستان و بلوچستان موجب واکنش مردم و مسئولین آموزش و پرورش شد. خانواده این کودک ضمن تاکید بر اینکه خواستار برخورد قانونی با معلم فرزندشان هستند اعلام کردند که به حراست آموزش و پرورش شهرستان سرباز مراجعه و شکایتی را از معلم در اینباره مطرح کرده اما تاکنون پاسخی از سوی مدیر مدرسه یا مسئولان حراست دریافت نکرده‌ اند. مطابق ماده ۷۷ آیین نامه انضباطی مدارس، اعمال هر گونه تنبیه دیگر از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است.

هرانا، به نقل از روزنامه ایران، یک دانش آموز در یکی از مدارس شهرستان هامون توسط معلم مورد تنبیه بدنی قرار گرفت.

پدر این دانش‌آموز در این خصوص گفت: “چند روز پیش پسرم با بدنی کبود و چشمانی گریان به خانه آمد. وقتی علت را پرسیدیم گفت معلمش او را با تسبیح دانه درشتی کتک زده است. آنطور که پسرم و همکلاسی‌هایش گفتند معلمشان در ساعت درسی، دقایقی کلاس را ترک کرده و بچه‌ها نیز نظم کلاس را به هم زده بودند. وقتی معلم به کلاس برگشته و با این صحنه روبه‌رو شده، همه دانش‌آموزان کلاس را در یک صف قرار داده و با تسبیح دانه درشت کتک زده است. در این بین پسرم خود را از ترس زیر میز پنهان کرده بود اما معلم او را دیده و مجبورش کرده لباسش را درآورد تا تنبیهش کند. وقتی پسرم به خانه آمد همه بدنش کبود شده بود”.

وی افزود: “از این ماجرا به شدت متأسف شدیم و خواستار پیگیری این حادثه هستیم. به حراست آموزش و پرورش شهرستان سرباز نیز مراجعه کرده و برای تنبیه فرزندم توسط معلم شکایت کردیم اما تاکنون پاسخی از سوی مدیر مدرسه یا مسئولان حراست دریافت نکرده‌ایم”.

داوود گلی، مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در اینباره گفت: “این موضوع را از مدیران مربوطه در شهرستان پیگیری کرده‌ایم و اگر تخلف ثابت شود طبق قانون با خاطیان برخورد خواهد شد. تنبیه دانش‌آموزان در برخی از مدارس برخلاف قوانین اتفاق می‌افتد. از لحاظ قواعد و روش اداری در ابتدای سال بخش نامه و آیین نامه اجرایی دستورالعمل ممنوعیت اعمال تنبیه بدنی و برگزاری جلسه توجیهی خاص همکاران آموزشی با هدف تأکید بیشتر بر این موضوع ارسال شده است. تنبیه بدنی دانش آموزان در مدارس ممنوع بوده و هیچ جایگاهی ندارد”.

شهرستان هامون یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان در شمال شرق استان است.

لازم به ذکر است که مطابق ماده ۷۷ آیین نامه انضباطی مدارس، اعمال هر گونه تنبیه دیگر از قبیل اهانت، تنبیه بدنی و تعیین تکالیف درسی جهت تنبیه ممنوع است.

Share: