شامگاه چهارشنبه ۹ نوامبر، مجلس فدرال آلمان طرح ۲۲ ماده ای مشترک سه حزب حاکم را با اکثریت آراء پذیرفت. پس از این اقدام، آنالنا بربوک وزیرخارجه آلمان بر پشتیبانی از اعتراضات مردم ایران تاکید ورزید و حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه دولت رئیسی، آلمان را به “واکنش های متناسب” تهدید کرد.

مجلس فدرال آلمان با پذیرش طرح ۲۲ ماده ای سه حزب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات آزاد، دولت را مکلف می کند که فشار سیاسی و اقتصادی بر جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

بررسی امکانات تعطیل مرکز اسلامی هامبورگ، تضمین امنیت مخالفان و معترضان جمهوری اسلامی در آلمان و توسعه تحریم ها علیه رهبران جمهوری اسلامی مهمترین بخش های این طرح است.

از نظر سازمان امنیت داخلی آلمان، مرکز اسلامی هامبورگ بازوی ایدئولوژیک جمهوری اسلامی است. این سازمان همچنین باور دارد که عوامل وزارت اطلاعات، لشگر قدس و سایر سرویس های امنیتی جمهوری اسلامی در آلمان به کسب اطلاعات علیه اپوزیسیون ایرانی و طرح نقشه تعقیب و ترور فعال ترین آنها سرگرم هستند. این جاسوس ها بر اساس طرح تازه باید با دقت بیشتری تحت نظر قرار گیرند.

شامگاه چهارشنبه ۹ نوامبر، اندکی پس از بررسی و پذیرش طرح ۲۲ ماده ای در مجلس فدرال، آنالنا بربوک وزیرخارجه آلمان از حزب سبزها در توئیتر نوشت: “ما کوتاهی نمی کنیم. ما در کنار زنان و مردان ایرانی ایستاده‌ایم، نه تنها امروز، بلکه برای هر مدتی که لازم باشد. ما صدای آنها را به جهانیان خواهیم رساند. اسم آنها مهسا، نیکا، محمد، امید یا مینو هرچه باشد، تنها نیستند”. 

خانم بربوک‌ همزمان در توئیت دیگری اعلام کرد: “کار روی مجموعه تحریم های تازه ادامه دارد و قصد داریم از هفته آینده آن ها را به کار بیاندازیم”. 

وزیرخارجه آلمان هنگامی که به این سمت انتخاب شد اعلام کرد که یک “سیاست خارجی فمینیستی” را در دوران خود پیش خواهد گرفت. او به همین دلیل از آغاز خیزش سراسری زنان و جوانان ایران همواره برای اجرای وعده خود در مورد جنبش زنان ایرانی زیر فشار بوده است.

 روز گذشته نوربرت روتگن سیاستمدار سرشناس آلمانی و سخنگوی سیاست خارجی حزب دموکرات مسیحی بربوک را به خالی کردن‌ پشت زنان مبارز ایرانی متهم کرد. نرمش بربوک در برابر جمهوری  اسلامی در روزهای گذشته حتی انتقاد سیاستمداران احزاب حاکم را نیز برانگیخته بود. 

واکنش وزیرخارجه جمهوری اسلامی

اما اظهارات تازه خانم بربوک خشم رهبران جمهوری اسلامی را برانگیخت. حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه، در واکنش به این اظهارات در توئیتر نوشت: “خانم وزیر خارجه آلمان! مواضع تحریک آمیز، مداخله جویانه و غیردیپلماتیک شما نشانه پختگی و تدبیر نیست. تخریب پیوندهای قدیمی پی آمدهای درازمدت دارد. آلمان می تواند برای مقابله با چالش های مشترک تعامل یا تقابل را انتخاب کند. پاسخ ما متناسب و قاطع خواهد بود”.

لحن امیرعبداللهیان نشان می دهد که جمهوری اسلامی تمایلی به تیره تر شدن مناسبات خود با آلمان ندارد. آلمان به عنوان بزرگترین قدرت اقتصادی اروپا نقش مهمی در سیاست‌گذاری های اتحادیه اروپا دارد. این کشور همزمان عهده‌دار ریاست ادواری گروه ۷ نیز هست و می تواند بر تصمیمات این گروه در برابر جمهوری اسلامی تاثیرگذار باشد

RFI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *