تهدید ابتلاء۱۰۰ هزار کارگر پمپ بنزین به ویروس کرونا

کارگران پمپ بنزین به علت کمبود تجهیزات بهداشتی از جمله دستکش، از اینکه خودشان سوخت‌گیری کنند، احساس رضایت ندارند.

مراجعه به پمپ‌بنزین‌ها، اگرچه در پی شیوع کرونا کاهش پیدا کرده است؛ اما همچنان جزء پر ترددترین مکان‌ها است که در کنار میادین تره‌بار و مراکز خرید مایحتاج روزانه همچون سوپرمارکت‌ها، احتمال ابتلاء به کرونا را در بین کارگران افزایش می‌دهد.

در سراسر کشور حدود ۱۰۰ هزار کارگر در جایگاه‌های سوخت مشغول به کار هستند و تعداد ۳ هزار و ۸۰۰ جایگاه سوخت بنزین و گازوئیل و همچنین تعداد ۳ هزار و ۳۰۰ مرکز عرضه سی‌ان‌جی در کل کشور، در حال حاضر مشغول فعالیت هستند که نیاز مبرم به ماسک و لوازم بهداشتی دارند.

یکی از کارگران شاغل در پمپ‌بنزینی در سنندج می‌گوید: «خیلی از ما اغلب از جیب خودمان ماسک و وسایل ضدعفونی‌کننده تهیه کردیم. شاید ۲۰ روز یک بار ماسک در اختیار ما قرار می‌گیرد؛ اما اغلب جایگاه‌های سوخت خصوصی هستند.»

وی می‌افزاید: «من سه فرزند دارم؛ کمترین میزان حقوق را می‌گیرم و در این شرایط هر روز فرزندانم را با نگرانی ترک می‌کنم؛ اگر خانواده‌ای بازوی معیشت خود را از دست بدهد، چه باید کرد؟

از روزهای ابتدایی شروع کرونا، سوخت‌گیری توسط کارکنان جایگاه‌های سوخت در کل کشور الزامی شد؛ اما بنابه گفته این کارگر، دستکش یکبار مصرف برای عموم در جایگاه قرار گرفته ولی کارگران به علت کمبود لوازم بهداشتی، از اینکه خودشان سوخت‌گیری را انجام دهند، راضی نیستند.

  • اعتراض نسبت به بازی کردن با جان صدها کارگر صنعت خودرو

رئیس هیأت امنای اتحادیه جایگاه‌داران سوخت کشور، مدعی تجهیز جایگاه‌‌های سوخت است و می‌گوید:‌ «صاحبان جایگاه سوخت، علی‌رغم مشکلات نقدینگی و عدم همکاری وزارت نفت، تجهیزات در اختیار کارکنان قرار داده‌اند»

اما این کارگر جایگاه سوخت سنندج، ضمن گلایه از بابت کمبود تجهیزات بهداشتی ، تصریح‌ می‌کند: «ما در شرایط خطیری کار می‌کنیم. کارفرمایان، ما را با کارگران بخش درمان، کارکنان رسانه‌ها و نیروی انتظامی مقایسه می‌کنند؛ اما به هر حال نباید فراموش کرد که تمام سال حداقل‌بگیر بوده‌ایم.»

وی ادامه می‌دهد: «چه طور روی جان‌فشانی و شغلمان حساب جداگانه باز می‌کنند؛ اما همچنان حداقل‌بگیر هستیم؟ نمی‌شود که کارفرمایان انتظار داشته باشند با وجود بیماری کرونا، مثل قبل در محیط کار حاضر شویم؛ اما همچنان از وضعیت حداقلی معیشتی برخوردار باشیم.»

Share: