تهدید اتحادیه اروپا به قطع صادرات واکسن کرونا به بریتانیا

اتحادیه اروپا تهدید کرد برای جلوگیری از روبرو شدن با کمبود واکسن کرونا برای شهروندان خود، ممکن است صادرات واکسن به بریتانیا را ممنوع کند. بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا هم‌اکنون با موج سوم شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و ادامه آن شاید باعث لغو سفرهای تابستانی شود.

با افزایش آمار مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در اروپا و واکسینه شدن تنها یک دهم مردم این اتحادیه، اورسولا واندرلاین، رییس کمیسیون اروپا گفت وضعیت همه گیری رو به وخیم‌تر‌شدن است.

او به خبرنگاران گفت: «ما با بحران قرن مواجهیم و شاهد بروز موج سوم همه‌گیری در کشورهای عضو اتحادیه هستیم و می‌دانیم که باید سرعت واکسیناسیون را بالا ببریم»

فون‌در لاین با بیان اینکه روند تولید واکسن در ایالات متحده آسان بوده، از کوتاهی بریتانیا در تهیه واکسن آسترازنکا ابراز ناامیدی کرد. او گفت تا کنون ۱۰ میلیون دوز از سهم شهروندان اتحادیه اروپا به این عضو سابق اتحادیه فرستاده شده، اما هنوز منتظریم مقداری واکسن از این کشور به اروپا فرستاده شود.

فون‌در لاین در ادامه تاکید کرد اگر این روند تغییر نکند اتحادیه اروپا بر اساس میزان شفافیت ارائه شده از سوی کشورهای تولید کننده واکسن، در مورد صادرات واکسن به این کشورها تجدید نظر خواهد کرد. او گفت ما در مورد اینکه کشورهای با آمار بالای واکسیناسیون همچنان باید واکسن دریافت کنند یا نه، بازنگری خواهیم کرد.

Share: