تهدید و خط و نشان کشیدن برای کارگران معدن آسمینون منوجان توسط زینی وند استاندار کرمان

زینی وند استاندار کرمان که روز گذشته در چند کیلومتری تحصن کارگران معدن آسمینون حضور داشت و از مراجعه به محل تحصن کارگران معترض خودداری کرده بود و امروز در جلسه‌ای ضمن تهدید کارگران، بستن جاده را باج‌ خواهی خواند و تجمع آنها را غیرقانونی نامید.

بعد از چهار روز که از اعتراض کارگران می‌گذرد وزرای کار و صمت به‌جای  پاسخگویی به کارگران، همچنان سکوت پیشه کرده‌اند.

این درحالیست که زینی وند، استاندار کرمان در جمع رسانه‌ها در جیرفت، به جای رسیدگی به خواسته‌های آنها با تهدید کارگران به اشد مجازات خشم کارگران را برانگیخته است.

وی بستن جاده بندرعباس – کهنوج را جرم نامیده و گفت: «راه‌بندان جرم غیر قابل بخششی بوده و اصلا قابل پذیرش نیست.»

زینی وند به جای پاسخگویی به خواسته صنفی کارگران، اعتراض آنها را امنیتی نامید و ادامه داد: « در اینگونه کارها دشمنان دخالت می‌کنند. مساله امنیتی پیش می‌آید.»

وی سپس به تهدید کارگران پرداخت و گفت: « همین جا اعلام می‌کنم در صورت وقوع هرگونه اتفاق محرکین مسئول هستند و مطابق قانون با آنها برخورد می‌شود.»

استاندار کرمان در ادامه تهدید کارگران، افزود: «به بدنه کارگران عرض می‌کنم کسانی که به راه‌بندان تحریک می‌کنند دوستدار آن‌ها نیستند و حق و حقوق کارگران را ضایع می‌کنند. اگر مسأله امنیتی پیش بیاید من نمی‌توانم پشت سر کارگر را بگیرم.»

او کارگران را به اشد مجازات تهدید کرد و تاکید کرد: «به شدت به این راه‌بندان معترضم و دستور دادم با محرکین با اشد مجازات برخورد شود و شوخی هم نداریم.»

او در رابطه با بسته بودن راه کهنوج – بندرعباس گفت: «مسیر بسته نیست، تردد راه انحرافی دارد، ولی بستن تونل کار بسیار غیر قانونی و زشتی است. با محرکین این تجمع حتما برخورد می‌شود.»

زینی وند استاندار کرمان در پاسخ به این سوال که انتظار می‌رفت استاندار در این سفر به منوجان برود گفت: «مگر استاندار میان تجمع کارگران حضور پیدا می‌کند؟ این چه درخواستی است که رسانه ها از من دارند.»

او ادامه داد: «تصمیم هایی در شورای کارگری گرفته شد را ببینید، مگر استاندار در سفر رسمی در یک کار غیر قانونی می‌رود؟ این بدعت می‌شود این باج‌گیری است. من با این کار کاملا مخالفم و صریحا اعلام  می‌کنم.»

Share: