تهدید کارگران اعتصابی صنعت نفت به اخراج و ندادن حقوق عقب افتاده توسط شرکتهای پیمانکاری

این روزها اعتصاب کارگران صنعت نفت گسترش فوق‌العاده‌ای داشته است. به گفته رسانه‌ها گسترده جغرافیایی و بزرگی اعتصاب در ۴۰ سال گذشته بی‌نظیر است. کارگران اعتصابی صنعت نفت خواستار اضافه شدن دستمزدها، بهتر شدن شرایط کار و خلع ید از شرکت‌های پیمانکاری هستند.

تلاش برای سرکوب اعتصاب و تهدید کارگران اعتصابی صنعت نفت

 سران حکومت تلاش بسیار کردند که این اعتصاب را بایکوت خبری کنند. اما بدلیل گستردگی اعتصاب و استفاده کارگران از شبکه‌های اجتماعی اخبار آن روزانه منتشر می‌شود. در ادامه راه کار برخورد با اعتصاب و تهدید کارگران پیش کشیده شده است. در همین رابطه تاکنون ۳۵ کارگر اعتصابی پلایشگاه تهران اخراج شده‌اند. همچنین انتشار دهندگان خبر اعتصاب و فعالان مدنی هم تهدید به تعقیب قضایی شده‌اند.

وارد شدن شرکتهای پیمانکاری برای سرکوب کارگران

این کـارگران تحت پوشش یک شرکت پیمانکاری شرکت نفت بودند. بنابه گزارشات رسیده پیمانکارهای طرف قرارداد وزارت نفت برای پایان دادن به اعتصاب سراسری راسا وارد عمل شده‌اند. اساس کار این شرکت‌ها بر استثمار شدید کارگران بنا شده است. خواسته اصلی کـارگران اعتصابی هم خلع ید از شرکت‌های پیمانکاری است.

این شرکت‌ها به کـارگران اعتصابی پیام داده‌اند که نفرات برای دریافت حقوق عقب افتاده خود ابتدا باید به سرکار برگردند. در ادامه کـارگران را تهدید کرده‌اند که درصورت ادامه اعتصاب در لیست سیاه قرار گرفته و حقوق و مطالبات عقب‌افتاده آنها پرداخت نخواهد شد.

پیمانکاران، در ادامه با ارسال نامه‌هایی به وزارت کار درخواست نیروی جایگزین کرده‌اند.

تهدید کـارگران اعتصابی صنعت نفت در پالایشگاه بیدبلند ۲ بهبهان

با ادامه اعتصاب، کارفرمایان راسا عهده‌دار سرکوب کـارگران شده‌اند. آنها با تهدید به اخراج می‌خواهند کـارگران را مجبور به شکستن اعتصاب و بازگشت به سرکار کنند.

شرکت‌های پیمانکاری سازه و جهان‌ پارس در پالایشگاه بیدبلند۲ بهبهان در روزهای اخیر با کـارگران اعتصابی تماس گرفته و آنها را تهدید به کسر حقوق و مزایا و اخراج از کار کرده‌‌اند.

آنها تهدید کرده‌اند که اگر کـارگران تا روز شنبه ۱۲ تیرماه به سر کار باز نگردند، حقوق ماه‌های اردیبهشت وخرداد آنها را کسر خواهند کرد.

۳۰۰ تن از کارگران این دو شرکت از روز اول تیر۱۴۰۰ به سایر کـارگران اعتصابی پیوسته‌اند.

سران رژیم توان پاسخ‌گویی به خواسته‌های کـارگران را ندارند. آنها در هراس از ادامه اعتصاب و پیوند آن با اعتراضات مردمی تصمیم به سرکوب کـارگران اعتصابی را گرفته‌اند. کـارگران با همبستگی و اتحاد می‌توانند این توطئه دیکتاتوری حاکم را به شکست بکشانند.

Share: