تورم و گرانی در یک سال گذشته سبد هزینه کارگران را نصف کرده است

اقلام سبد هزینه کارگران در ۴۰ سال گذشته روزانه کمتر شده است. کارگران با وخامت وضع اقتصادی، بسیاری از نیازهای زندگی از جمله مسکن را به فراموشی سپرده‌اند. در حال حاضر تورم، اندک خوراکی‌های مانده بر سفره کارگران را هدف قرار داده است.

تامین ابتدایی‌ترین نیازهای زندگی از جمله پوشاک، خوراک و مسکن، مهم‌ترین نیاز شهروندان برای ادامه حیات و زندگی می‌باشد. مواد خوراکی، با در بر گرفتن بیش از۴۰ درصد از سبد هزینه کارگران، به عمده‌ترین اقلام این سبد تبدیل شده‌اند.

 در یک سال گذشته بیشترین افزایش هزینه‌ها مربوط به تامین مواد خوراکی بود. در کنار افزایش قیمت خوراکی‌ها، افزایش هزینه‌های تامین مسکن، فشار طاقت فرسایی به اقشار کم‌درآمد وارد نموده است. فشاری که، سبک و نحوه زندگی کارگران را دستخوش تغییرات اساسی کرده است.

حذف اقلام از سبد هزینه کارگران بدلیل تورم

حداقل مزد یک کارگر در سال ۹۹ نزدیک به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بود. با اینکه حقوق کارگران در طول سال تغییری نکرد، اما قیمت مواد خوراکی در این مدت افزایش چشم‌گیری داشته است. بهمین دلیل کارگران و مزدبگیران، مجبور به حذف برخی اقلام از سبد مصرفی خود شدند. از جمله در سال ۹۹ مصرف گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ و لبنیات بطور چشم‌گیری افت کرد. در حال حاضر مصرف اقلام فوق به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

حداقل حقوق کارگران ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است

افکار نیوز(۱۲خرداد۱۴۰۰)، سخنان مهدی موحدی، استاد دانشگاه، در رابطه با وضعیت معیشت کارگران را منعکس کرده است. وی تصریح می‌کند: « حدود 14میلیون نفر کارگر رسمی و حدود 6 میلیون نفر کارگر غیر رسمی در کشور داریم. طبق نظر کمیته دستمزد شورای عالی کار باید حداقل 6 میلیون و 800 هزار تومان به آنها به عنوان حداقل دستمزد پرداخت شود.»

یک خانواده چهار نفری کارگری، برای تکمیل سبد هزینه‌های اساسی‌اش به حداقل ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیاز دارد. درحالیکه دستمزد قانونی یک کارگر نزدیک به ۳ میلیون تومان است.

به گفته مرکز پژوهش‌های مجلس، سبد هزینه‌ کارگران، در ابتدای سال ۹۹، نزدیک به ۵ میلیون تومان بود.

۶۰ درصد مردم در زیر خط فقر

فقر مطلق به معنای بهره‌‌مند نبودن از حداقل‌های استاندارد زندگی است. براساس آمار و ارقام بیش از ۶۰ درصد مردم در زیر خط فقر هستند.

افزایش تورم و هزینه‌های زندگی در سال‌های اخیر، بیشترین فشار را به کارگران و مزدبگیران آورده است. بسیاری از مردم در تامین نیازهای اساسی خانواده خود دچار مشکل شده‌اند. عدم توجه مردم به وعده‌های تبلیغاتی کاندیداهای ریاست جمهوری، ناشی از همین وضعیت وخیم معیشتی است. روحانی در سال ۹۶ گفته بود که در ۱۰۰ روز اول انتخابش همه مشکلات اقتصادی را حل می‌کند. مردم نتیجه این وعده را با مقایسه سطح زندگی خود با ۸ سال پیش بخوبی مشاهده می‌کنند.

Share: