در آغاز سال جدید خامنه ای در یک سخنرانی تعجب‌برانگیز از اسراف در مصرف نان صحبت کرد. او خطاب به بیش از ۶۰  میلیون مردم زیر خط فقر توصیه کرد که در مصرف نان اسراف نکنید! وی همچنین به وابستگی شدید ایران به واردات محصولات کشاورزی اعتراف کرد. اما روشن نکرد در این ۴۳ سال حاکمیت که خود وی در بالاترین سطح حکومتی قرار داشته است، نقش وی در این وضعیت فلاکت بار ایران چه بوده است؟ او همچنین هیچ اشاره‌ای به فقر فراگیر و میلیاردها میلیارد دلار اختلاس و رانت‌خواری و بر باد دادن سرمایه‌های طبیعی و ملی و فلج اقتصادی و بیکاری میلیون‌ها نفر که حاصل نتیجه کار خودش بوده نکرد.

او در حالی از اسراف در مصرف نان صحبت می‌کند که به گفته کارشناسان داخلی بیش از ۸ دهک از مردم ایران زیر خط فقر روزگار می‌گذرانند.

اما اگر خامنه ای دلش برای اسراف می‌سوزد، چرا صدها میلیارد دلار را صرف موشک و توسعه اتمی و نیروهای نیابتی تروریستی دست‌پرورده‌اش می‌کند؟

ثروت زیر دست خودش و بنیادها و مراکز اقتصادی و کشاورزی مختلف بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار است. با این ثروت می‌توان ایران را چند بار از نو ساخت. وی با این حرف‌ها دزدان و اختلاس‌گران میلیاردی زیر دست خودش را در برده و مردم را مقصر جلوه می‌دهد. آیا باعث و بانی شرایط وخیم اقتصادی مردم کسی جز خامنه ای است؟

وی با وقاحتی بی‌مانند با دادن وعده نسیه به مردم، ادامه داد: «امسال امیدواریم بخشی از اینها برطرف بشود. چون همه اینها دفعتاً برطرف نمی‌شود، به تدریج برطرف خواهد شد. این‌که آدم عجله کند، بگوید نه‌خیر، به همین زودی، واقع‌بینانه نیست.»

بر اساس آخرین آمار رسمی بیش از ۳۲ میلیون نفر زیر خطر فقر مطلق قرار دارند. یعنی در سبد معیشت، نان شب‌شان هم تامین نیست. در این خانواده‌ها نان به غذای اصلی تبدیل شده است و اگر نان هم نخورند، گرسنه می‌مانند.

کارگران بخش دولتی با شعار «تورم ۱۰۰ درصد، حقوق ما ۱۰ درصد» می‌گویند مگر نانی در سفره ما مانده است که اسراف کنیم؟

نیمی از جمعیت ایران را کارگران تشکیل می‌دهند که با آن حقوق فقط توانایی تامین نیازهای کمتر از ۱۰ روز ماه را دارند.

در حال حاضرخط فقر بین ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومان شده است. درحالی که حداقل دستمزد ۴ میلیون تومان است. به گفته یک کارشناس اقتصادی قیمت گوشت قرمز در سال ۱۴۰۱ به کیلویی ۴۰۰ هزار تومان خواهد رسید. پیش از این نیز گوشت قرمز مدت‌ها است که از سفره مردم حذف و خرید میوه دانه‌ای شده است.

احسان سلطانی، کارشناس اقتصادی دیگری نیز گفت: «در سال ۱۴۰۱ شاهد ۱۰ برابر شدن قیمت مواد غذایی نسبت با ۵ سال گذشته خواهیم بود.»

ابراهیم رئیسی نیز از رفع خط مطلق فقر تا پیش از پایان سال ۱۴۰۰ خبر می‌داد. اما در ۲۹ اسفند گفت: «همه دیدن افزایش توان دفاعی و موشکی و فضایی کشور را در اولویت قرار دادیم.»

رئیسی همچنین گفت: « امنیت کشور در اولویت است.»

اما خامنه ای این هشدار یکی از کارشناسان مددکار اجتماعی را باید جدی بگیرد که گفت:

«مردم نیز توانایی تحمل این وضعیت را ندارند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، باید منتظر انفجار گرسنگان باشید.»