تونس: پس از زلزله سیاسی، یک زن، برای نخستین بار، مسئول تشکیل کابینه شد

pastedGraphic.png

این نخستین بار در تاریخ تونس است که یک زن عهده‌دار تشکیل کابینه می‌شود

سعید قیس، ریاست جمهوری تونس، اعلام کرد: با حکم ریاست‌جمهوری تونس، «نجلا بودِن رمضان»، مامور تشکیل دولت جدید این کشور شد. بر اساس حکم ریاست‌جمهوری در روز ۲۹ سپتامبر، خانم نجلا بودن رمضان، موظف شد تا کابینه جدید دولت تونس را در اسرع وقت تشکیل دهد. این نخستین بار است که یک زن در کابینه تونس مسئولیت تشکیل دولت را برعهده گرفته است.

تبلیغ بازرگانی

نجلا بودن رمضان،‌ اکنون، باید تلاش کند تا مشکلات ایجاد شده بر اثر زلزله سیاسی روز ۲۵ ژوییه در تونس را برطرف نماید. حدود دو ماه است که مردم تونس در انتظار نقشه راه رئیس‌جمهوری کشور هستند. 

قیس سعید در چارچوب این نقشه راه، رئیس‌جمهوری را برای قانونگذاری جایگزین مجلس نمایندگان نمود و بر این اساس قانون‌گذاری در کشور با صدور حکم رئیس‌جمهوری انجام می‌گیرد و نظام حکومتی در تونس ریاستی می‌شود. 

قیس سعید، در روز ۲۵ ژوییه، نخست‌وزیر را برکنار و پارلمان را منحل کرد و تمامی اختیارات به دست  گرفت.

نجلا بودن رمضان، متولد ۱۹۵۸، مسئول پیشین هدف‌گذاری در دسترسی آسانتر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به بازار کار در وزارت آموزش عالی تونس، بعنوان نخستین زن در تاریخ تونس، با حکم رئیس‌جمهوری این کشور مکلف است تا در کوتاهترین زمان کابینه جدید دولت را تشکیل دهد. 

بر اساس نقشه راه قیس سعید، نجلا بودن رمضان موظف است تا کابینه دولت را با  تفاهم کامل با ریاست‌جمهوری که اکنون دارای اختیارات ویژه است، تشکیل دهد. 

در پی اقدام قیس سعید در انحلال مجلس نمایندگان تونس، شماری از شهروندان و احزاب این کشور ضمن مخالفت با اقدامات رئیس‌جمهوری، نسبت به اختیارات ویژه قانونگذاری که رئیس‌جمهوری تونس بدست گرفته است، ابراز نگرانی نمودند.

Share: