ثبت رکورد جدید دمای هوا در قطب جنوب

دماسنج یک مرکز پژوهشی آرژانتین در قطب جنوب دمایی را ثبت کرده که در طول تاریخ سابقه نداشته است؛ ۳/ ۱۸ درجه سانتیگراد. این میزان هشت دهم درصد بیشتر از رکوردی است که پنج سال پیش به ثبت رسید.

pastedGraphic.png

گرمایش زمین، گرچه برخی سیاستمداران منکر آن هستند و برخی مانند رئیس جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ آن را به تمسخر می‌گیرند، واقعیتی است که هر روز جلوه‌ای از آن در گوشه‌ای از کره زمین خود را به رخ می‌کشد.

در یکی از تازه‌ترین نمونه‌های این پدیده، دماسنج مرکز پژوهشی دانشمندان آرژانتینی در قطب جنوب (Esperanzan) بیشترین دمای هوا در روز پنج‌شنبه ۱۷ بهمن (ششم فوریه) را ۳/ ۱۸ درجه سانتیگراد ثبت کرد.

این بالاترین دمایی است که از سال ۱۹۶۱ تا کنون در این ایستگاه تحقیقاتی ثبت شده است. رکورد قبلی مربوط به ماه مارس سال ۲۰۱۵ با دمای ۵/ ۱۷ درجه سانتیگراد بود.

روز پنج‌شنبه در یک ایستگاه پژوهشی دیگر آرژانتین در قطب جنوب موسوم به Marambio نیز هوا به طرز بی‌سابقه‌ای گرم‌تر از معمول بوده است.

ثبت دو رکورد در دو ایستگاه پژوهشی

به گزارش خبرگزاری فرانسه دمای ثبت شده در این ایستگاه ۱/ ۱۴ درجه سانتیگراد بوده که بیشترین دمای ثبت شده در ماه فوریه از سال ۱۹۷۱ تا کنون محسوب می‌شود.

پژوهشگران آرژانتینی از ۱۱۴ سال پیش تا کنون در قطب جنوب حضور دارند و در چند ایستگاه تحقیقاتی مشغول به کار هستند.

این کشور آمریکای جنوبی یکی از امضاءکنندگان قراردادی است که سال ۱۹۶۱ برای بهره‌برداری مسالمت‌آمیز، و پیش از همه به منظور پیشبرد برنامه‌های پژوهشی در قطب جنوب امضاء شد.

اغلب پژوهشگران آب شدن یخچال‌ها و لایه‌های یخی قطب جنوب را پیامد گرمایش زمین و یکی از عوامل اصلی بالا رفتن سطح آب دریا در سرتاسر جهان می‌دانند.

ترامپ و تمسخر “گرمایش زمین”

با این همه کسانی مانند دونالد ترامپ وجود تغییرات آب و هوایی را انکار می‌کنند و پدیده گرمایش زمین را به بهانه برخی رخدادهای طبیعی خاص به سخره می‌گیرند.

بهمن ماه سال پیش و زمانی که برخی ایالت‌های غرب آمریکا با سرمایی شدید و کم‌سابقه روبرو بودند ترامپ در یک پیام توئیتری نوشت: «کاش کمی از آن گرمایش جهانی را الان داشتیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده یک سال پیش از آن نیز که شرق امریکا با سرمای شدیدی مواجه شد بار دیگر نسبت به نقش انسان در تغییرات اقلیمی ابراز تردید کرد و به کنایه گفت کاش مناطق سرمازده می‌تواستنند از گرمایش زمین استفاده کنند.

این کنایه‌زنی‌ها در حالی است که بسیاری از پژوهشگران معتقدند سرمای کم‌سابقه در بخش‌هایی از آمریکای شمالی متاثر از به هم خوردن تعادل بادهای شدید در قطب شمال است که گرمایش زمین در تغییر مسیر آنها نقش دارد.

دونالد ترامپ بارها منکر وجود پدیده تغییرات اقلیمی شده و زمانی نیز آن را یک ادعای جعلی چینی‌ها با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایالات متحده خوانده است.

ترامپ در یکی از نخستین اقدام‌های خود پس از ورود به کاخ سفید، خروج آمریکا از توافق اقلیمی پاریس که ۱۹۵ کشور آن را امضاءکرده‌اند را اعلام کرد.

Share: