07/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

ثروت در جهان به شدت نابرابر توزیع شده است

«آکسفام»، بنیاد بین‌المللی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، پیش از آغاز مجمع جهانی اقتصاد در داووس با انتشار گزارشی نسبت به افزایش نابرابری در جهان هشدار داد و گفت برای نخستین بار در ۲۵ سال گذشته، ثروت شدید و فقر شدید همزمان در جهان افزایش یافته است.
به گزارش زمانه در این گزارش آمده است: از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، یک درصد ثروتمندترین جمعیت جهان حدود دو سوم رشد ثروت جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. دارایی این افراد ۲۶ تریلیون دلار افزایش یافت در حالی که دارایی خالص ۹۹ درصد جمعیت، تنها ۱۶ تریلیون دلار افزایش داشته است.گزارش آکسفام همچنین نشان می‌دهد که ۹۵ شرکت مواد غذایی و انرژی در سال گذشته بیش از دو برابر سود خود را افزایش داده‌اند. این شرکت‌ها ۳۰۶ میلیارد دلار سود مازاد داشتند و ۲۵۷ میلیارد دلار آمریکا آن (۸۴ درصد) بین سهامداران تقسیم شده است. به‌گفته آکسفام نکته اصلی این است که شرکت‌ها و افراد اَبَرثروتمند برندگان همه‌گیری کرونا و بحران انرژی در جهان هستند در حالی‌که حدود ۱,۷ میلیارد کارگر در کشورهایی زندگی می‌کنند که سرعت افزایش تورم در آن‌ها از سرعت افزایش دستمزدها پیشی گرفته است.

این نهاد بین‌المللی می‌گوید پس از جهش سرسام‌آور شمار فقیران جهان در سال ۲۰۲۰، کاهش فقر در سال گذشته متوقف شد. در حالی که مجموع ثروت همه میلیاردرها از سال ۲۰۲۰ به‌طور متوسط ۲,۷ میلیارد دلار در روز افزایش یافته است.

ترکیه برای موافقت با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو شرط تعیین کرد: استرداد ۱۳۰ نفر از مخالفان اردوغانpastedGraphic.png

سخنگوی اردوغان اعلام کرده که مهلت تصویب عضویت فنلاند و سوئد در پارلمان ترکیه در مه/ اردیبهشت سال جاری به پایان می‌رسد. نخست‌وزیر سوئد می‌گوید به این روند احترام می‌گذارد اما دادگاه عالی درباره استرداد اشخاص تصمیم می‌گیرد و نه او. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری گفت که سوئد و فنلاند باید تا ۱۳۰ «تروریست» را اخراج یا به ترکیه مسترد کند. تنها در این صورت است که آنکارا با عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی موافقت می‌کند. فنلاند و سوئد در مه سال ۲۰۲۲ در واکنش به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین درخواست عضویت در ناتو را مطرح کردند. ۲۸ کشور عضو ناتو با درخواست عضویت فنلاند و سوئد موافقت کرده‌اند. ترکیه و مجارستان اما هنوز این درخواست‌ها را تأیید نکرده‌اند.
هفته گذشته رویترز گزارش داده بود که  سوئد چهار نفر از مخالفان اردوغان از جمله بولنت کنش، روزنامه‌نگار منتقد اردوغان را به آنکارا مسترد نمی‌کند.  در دسامبر ۲۰۲۲، دادگاه عالی سوئد استرداد بولنت کنش را رد کرد و دولت سوئد می‌گوید بر اساس قوانین داخلی آن کشور نمی‌تواند بر خلاف حکم دادگاه عالی مخالفان اردوغان را به ترکبه تحویل دهد. از ۳۳ نامی که در رسانه‌های ترکیه برای استرداد به آن کشور منتشر شده‌اند ۱۹ نام تاکنون توسط دادگاه عالی استکهلم برای استرداد رد شده‌اند.

نرخ رشد جمعیت چین برای اولین بار از سال ۱۹۶۱ کاهشی شدpastedGraphic.png

سازمان ملی آمار و ارقام چین در گزارشی اعلام کرد در تحولی تاریخی نرخ رشد جمعیت چین برای اولین بار از سال ۱۹۶۱ کاهشی شده است. این سازمان گزارش داد در سال ۲۰۲۱ جمعیت چین ۱.۴۱۲۶۰ میلیارد نفر بوده اما تا پایان سال ۲۰۲۲ جمعیت چین به ۱.۴۱۱۷۵ میلیارد نفر رسیده است. این گزارش پیش‌بینی کرده روند کاهشی نرخ جمعیت در چین آغاز فرایندی طولانی مدت بوده که به کاهش مستمر جمعیت این کشور منجر خواهد شد. گزارش افزوده است که در سال ۲۰۲۳ جمعیت هند از چین پیشی خواهد گرفت و هند به پر جمعیت‌ترین کشور جهان تبدیل می‌شود. این روند کاهشی در نرخ جمعیت چین به سیاست «تک فرزندی» این کشور باز می‌گردد که در میان سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵ اعمال شد. این سیاست به همراه افزایش هزینه‌های آموزشی کودکان باعث شد تا خانواده‌های چینی تنها به داشتن یک فرزند اکتفا کرده یا بدون فرزند زندگی کنند.

آلمان پرداخت ۱/۱ میلیارد یورو غرامت نسل‌کشی در نامیبیا را تسریع می‌کندpastedGraphic.png

دولت آلمان در سال ۲۰۲۱ پس از سال‌ها مذاکره سرانجام پذیرفت که به خاطر کشتار اعضای دو قبیله هررو و ناما یک‌ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو به دولت نامیبیا غرامت بپردازد. در توافقنامه دو دولت قید شد که این غرامت ظرف سی سال زیر پوشش کمک‌های عمرانی پرداخت شود، اما برلین هنوز پرداخت غرامت را آغاز نکرده است. برپایه اطلاعات هفته‌نامه اشپیگل در جریان مذاکرات محرمانه جدید، دولت آلمان پذیرفته است که به پرداخت غرامت نسل‌کشی در دوران استعماری سرعت ببخشد. کشور نامیبیا در جنوب غربی قاره آفریقا از سال ۱۸۸۰ تا پایان جنگ جهانی اول در کنار کامرون، توگو و مناطق وسیعی از شرق آفریقا جزو مستعمرات امپراطوری آلمان بود. نامیبیا در پایان جنگ‌ جهانی اول که به شکست آلمان انجامید به موجب پیمان ورسای آزاد شد.
به گزارش ار. اف. ای، داستان نسل‌کشی دو قبیله اصلی هررو و ناما در جنوب غربی آفریقا و نامیبیا امروز روایتی دردناک و خونبار است که نشان می‌دهد آلمانی‌ها نیز در به خاک و خون کشیدن استقلال‌طلبان دست کمی از  سایر استعمارگران نداشته‌اند. در سال ۱۹۰۴ اعضای قبیله هررو در جنوب غربی آفریقا که امروز نامیبیا خوانده می‌شود، علیه نظامیان آلمانی مستقر در سرزمین خود به پا خاستند. سربازان آلمانی سرکوب خونین قبیله هررو را آغاز کردند. در این کشتار بی‌رحمانه ۶۰ هزار زن و مرد و کودک از قبیله هررو در محاصره ارتش آلمان یا به قتل رسیدند یا از گرسنگی و تشنگی مردند. ارتش استعماری از دسترسی محاصره‌شدگان به آب و مواد غذایی جلوگیری کرده بود. پس از قتل عام هرروها، آلمانی‌ها به جان اعضای قبیله ناما افتادند و هزاران تن از آنها را نیز کشتند.