جان باختن حداقل ۴۰۰ کارگر صنعت نفت بر اثر ابتلا به ویروس کرونا

سهل‌انگاری و بی‌مسئولیتی شرکت‌های پیمانکاری و وزارت نفت که تنها به فکر انباشت سرمایه و سود حاصل از دسترنج کارگران هستند، تنها دغدغه‌ای که ندارند، حفظ جان کارگران و تامین امنیت و بهداشت محیط کار آنها است، امری که تاکنون به جان باختن حداقل ۴۰۰ کارگر صنعت نفت منجر شده است.

حجت‌الله سمیع، مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ایران، روز یکشنبه ۶ مهر ماه ۹۹ تائید کرد که حداقل ۴۰۰ تن از کارگران صنعت نفت بر اثر ابتلا به ویروس کرونا، جان‌شان را از دست داده‌اند.

سمیع ضمن عدم بیان جزئیات این موضوع، تنها به این نکته اشاره کرد که ۱۵۰ نفر از این کارگران «بومی و غیرشرکتی» بودند و ادامه داد که شمار کارکنان صنعت نفت مبتلا به کرونا، ۴ هزار و ۱۰۰ نفر می‌باشند که از این تعداد هزار و ۳۵۰ نفر «بومی و غیرشرکتی» هستند.

در رابطه اظهارات سمیع که اشاره به «بومی و غیرشرکتی» می‌کرد، خبرگزاری‌هایی که صحبت‌های این مقام مسئول در دولت روحانی را منتشر کردند، مشخص نکردند که منظور او از «بومی و غیرشرکتی»، آیا «کارگران پیمانکاری صنعت نفت و گاز» است یا «ساکنان مناطق نزدیک به پروژه‌های نفت و گاز»؟

از زمان شیوع ویروس کرونا و به خصوص پس از آغاز سال ۹۹ که پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها، شروع به فعالیت کردند، بارها کارگران شاغل در این صنایع نسبت به رعایت نکردن نکات ایمنی و بهداشتی و عدم تامین لوازم حفاظتی کارگران در محیط کار و محل استراحت‌شان هشدار داده و اعتراض کردند.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ایران، سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه سال ۹۹، تعداد کارگران فوت شده صنعت نفت بر اثر کرونا را تنها ۱۶ نفر از ۲۵۰ هزار کارگر شاغل در بخش نفت و گاز اعلام کرده بود.

اما نماینده کنگان در مجلس، در تیر ماه ۹۹، آمار ابتلا به ویروس کرونا و مرگ و میر کارگران در عسلویه را به عنوان یکی از مراکز اصلی پروژه‌های نفت و گاز ایران «تکان‌دهنده» توصیف کرد و گفت: «هر روز گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از عسلویه و کنگان  به دست ما می‌رسد و متاسفانه شاهد مرگ و میر در استان هستیم؛ درصد نگرفتم اما آمار خوبی نداریم؛ نه تنها کارگران، بلکه مردم محلی هم به شدت آلوده شده‌اند.»

مرداد ماه ۹۹ نیز کارگران شاغل در عسلویه، نسبت به رعایت نشدن نکات حفاظتی برای جلوگیری در خوابگاه‌ها و سالن‌های غذاخوری، هشدار دادند و اعلام کردند: «رعایت پروتکل‌های بهداشتی در پالایشگاه در حد صحبت و حرف است، اما در عمل چنین چیزی نیست.»

کارگران شاغل در پالایشگاه‌ها، پتروشیمی و نیروگاه‌های برق، مرداد ماه ۹۹،در اعتراض به تبعیض، پایین بودن سطح حقوق و شرایط کاری در چند نقطه مختلف کشور، حدود یک ماه و نیم در تجمع اعتراضی و اعتصاب بودند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *