جان باختن ۲ کارگر و مصدومیت ۷ کارگر دیگر در حوادث کار

طی ۲ روز گذشته در ۳ حادثه جداگانه ۹ کارگر کشته و مصدوم شدند. در این حوادث کار یک سیمبان در استان فارس جان باخت. کارگر دیگری در معدن زغال سنگ دامغان دچار گازگرفتگی شده و جان خود را از دست داد. ۷ کارگر نیز در جریان آتش‌سوزی یک کارخانه مصدوم شدند.

جان باختن یک سیمبان در بنارویه استان فارس

pastedGraphic.png

یونس مولایی – سیم‌بان

یکی از کارگران سیمبان شرکت توزیع برق شهر بنارویه در حوادث کار شهرستان لارستان از استان فارس جان باخت. این کارگر بر اثر سقوط پایه بتونی بشدت زخمی شده بود که در بیمارستان لارستان جان خود را از دست داد.

یکی از همکاران این سیمبان گفت: «این حادثه روز شنبه ۲۶ تیرماه برای همکارمان بنام یونس مولایی اتفاق افتاد. وی در واحد عملیات و اتفاقات شرکت توزیع برق شهر بنارویه فعالیت می‌کرد.»

وی افزود: «در روز حادثه یونس برای عملیات اتصال برق به منطقه سیل‌زده روستای بنارویه اعزام شده بود. براثر طغیان آب، پایه بتونی بزرگ برق فشار متوسط روی پای وی سقوط می‌کند. اما شدت جراحات وارده بحدی بود که پزشکان مجبور می‌شوند هر دو پای یونس را قطع کنند. اما در نهایت روز سه‌شنبه ۱۲ مردادماه بدلیل افت فشار خون جان باخت.»

یونس مولایی ۳۶ سال سن داشت و ۱۲ سال سابقه کار که یکی از سیمبانان زحمت‌کش در بنارویه لارستان بود.

مصدوم شدن ۷ کارگر در جریان آتش‌سوزی کارخانه تولید پارافین

در یک حادثه دیگر، مصدوم شدن ۷ کارگر در آتش‌سوزی کارخانه تولید پارافین در شهرستان آذرشهر بود. این کارخانه تولیدکننده ژل‌های صنعتی و پارافین در شهرک صنعتی سلیمی شهرستان آذرشهر واقع در استان آذربایجان شرقی بود.

در جریان این آتش‌سوزی ۷ کارگر مصدوم شدند که ۲ نفر بصورت سرپایی درمان شده و ۵ کارگر دیگر به بیمارستان آذرشهر منتقل شدند.

مدیریت کارخانه گفته است: «این حادثه از سوی یکی از کارگران زمانی اتفاق افتاد که وی ناخواسته مقداری پارافین روی شعله آتش می‌ریزد.»

منابع کارگری در آذربایجان شرقی می‌گویند که این واحد صنعتی فاقد بیمه و امکانات ایمنی بوده است. حتی تجهیزات آتش‌نشانی برای چنین حوادثی نداشته که بهمین دلیل آتش سریعا گسترش پیدا می‌کند.

تکرار حوادث کار در معادن خصوصی زغال سنگ دامغان و جان باختن یک کارگر

یک کارگر در معدن زغال سنگ تموزائه دامغان، بر اثر گازگرفتگی جان باخت.

بنابه گفته منابع کارگری در این واحد معدنی، هویت کارگر جان باخته علی جعفری حدودا ۲۳ ساله از اتباع افغانستان بوده است.

پیش از این در اردیبهشت ماه، ۲ کارگر معدن بر اثر ریزش آوار در تونل ۴۲ معدن زغال سنگ طزره دامغان جان خود را از دست دادند. در ۲۷ تیرماه نیز مجددا بر اثر ریزش تونل در معدن مرکزی کلاریزه طزره دامغان یک کارگر جان باخت.

Share: