جان باختن ۷۵۹ نفر در حوادث کار در ۵ ماه نخست سال ۹۹

بنا به اعلام سازمان پزشکی قانونی از ابتدای فروردین تا پایان مردادماه سال جاری، ۷۵۹ نفر در حوادث کار در شهرهای مختلف ایران جان خود را از دست داده‌ند.

ایرنا به نقل از سازمان پزشکی قانونی نوشته است که در این بازه زمانی۷۵۹ نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار متوفیات حوادث ناشی از کار ۷۲۹ نفر بود، ۴.۱ درصد بیشتر شده که از فوتی‌های حوادث کار در پنج ماهه امسال ۷۴۰ نفر مرد و ۱۹ نفر زن بودند این در حالی‌ست که در مدت مشابه سال قبل تعداد مردان فوت شده در حوادث کار ۷۲۵ و تعداد زنان چهار نفر بود.

در این مدت استان‌های تهران با ۱۷۵، مازندران با ۵۵ و آذربایجان شرقی با ۵۳ متوفی بیشترین آمار تلفات حوادث کار را داشته‌اند. ۴۰ درصد تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی است

مطابق آمار سال‌های گذشته، در پنج ماهه نخست سال نیز بیشترین علت مرگ در حوادث کار، سقوط از بلندی است که معمولا حدود نیمی از تلفات این حوادث را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین در این مدت، ۴۰ درصد مرگ های ناشی از حوادث کار در پی سقوط از بلندی اتفاق افتاده که ۳۰۶ نفر از کل متوفیات را در برمی‌گیرد.

پس از آن، اصابت جسم سخت با ۱۸۴ متوفی بیشترین آمار مرگ در حوادث کار را داشته که ۲۴.۲ درصد از کل تلفات به این علت مربوط می‌شود.

برق گرفتگی با ۱۱۱ مورد، کمبود اکسیژن با ۵۲ و سوختگی با ۳۶ متوفی در رتبه‌های بعدی تلفات حـوادث کار قرار دارند. ۷۰ نفر نیز به دلایلی دیگر در حین کار جان خود را از دست داده اند.

بر  اساس آمارهای سازمان پزشکی قانونی، تعداد مصدومان حـوادث کار که در پنج ماهه سالجاری به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند، ۱۰ هزار و ۴۰۲ نفر ثبت شده است.

لازم به ذکر است که، آمار و ارقام منتشر شده از سوی منابع رسمی ایران با آمار واقعی فاصله زیادی دارد. این اختلاف نشان‌دهنده عدم شفافیت در ارائه اعلام آمارهای رسمی در نبود رسانه‌های آزاد و مستقل تعبیر شده است.

مرگ ۵۵ کارگر در استان مازندران در ۵ ماه نخست سال جاری

از سوی دیگر دکتر علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی مازنداران نیز اعلام کرده است که: «۵۵ نفر به علت حـوادث کار از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه در استان جان باختند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۵درصد افزایش داشت.»

وی علت مرگ این افراد را به صورت زیر تشریح کرده است: «۲۵ نفر در اثر سقوط از بلندی ، ۱۶ تن در اثر برق گرفتگی، ۱۱ کارگر در اثر برخورد با جسم سخت، یک نفر در اثر سوختگی و یک کارگر در اثر وقوع سایر حـوادث کار جان خود را از دست داده اند.»

مدیرکل پزشکی قانونی مازنداران افزود: «بیشترین مرگ‌های ناشی از حـوادث کار با ۱۳مورد در مرداد ماه و کمترین آن با ۷ مورد در فروردین ماه ثبت شد.»

Share: