جان بولتون: ترامپ به فکر مذاکره با آیت الله ها ظرف ۳۰ روز آینده و بازگشت به توافق هسته ای است!

مصاحبه واشنگتن پست با بولتون، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ

*آیا ترامپ علیه ایران اقدام نظامی انجام خواهد داد؟

بولتون: نه فکر نمی‌کنم، فکر می‌کنم گزارش‌هایی مبنی بر اینکه وی خواستار گزینه‌هایی[علیه ایران] شده است، کاملاً نشانگر شیوه تصمیم‌گیری آشفته، غیرمتعارف، ناآگاهانه و نامنسجم ترامپ است. افکاری به ذهن وی خطور می‌کند که شاید اجرای آن اقدامی خوب باشد، سپس درباره آن افکار حرف می‌زند و بعد بی‌خیال آن می‌شود. برخی اوقات چیز دیگری نظر وی را جلب می‌کند، بعید می‌دانم که اصلا چنین چیزی [اقدام نظامی علیه ایران] امکانپذیر باشد. فکر می‌کنم، شاید ظرف سی روز آینده، به فکر ملاقات با آیت‌الله‌ها و توافق با آنها برای بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ باشد. فکر می‌کنم این چیزی باشد که از او انتظار انجام آن می‌رود.

*آیا ترامپ پیروزی جو بایدن و انتقال مسالمت آمیز قدرت را خواهد پذیرفت؟

بولتون: او قطعاً به شکست در انتخابات راضی نخواهد شد. فکر می‌کنم که او با توصیه‌های حقوقی و سیاسی بدی احاطه شده است که به او می‌گویند شانس پیروزی دارد، فکر می‌کنم او به هیچ عنوان شکست در انتخابات را نخواهد پذیرفت و می‌گوید که انتخابات از او به سرقت رفته است و نگرانم که در نُه هفته باقیمانده [از ریاست‌جمهوری]، ترامپ اقداماتی را انجام دهد که خسارات قابل توجهی به کشور و دولت و حزب جمهوری‌خواه وارد کند.

اگر تیم ترامپ فکر می‌کرد تقلب می‌شود، چرا ماهها قبل انتخابات کاری نکرد؟

بولتون: من فکر می‌کنم کل عملیات حقوقی که ستاد انتخاباتی[ترامپ] به راه‌ انداخته‌اند، دچار عیب و نقص است….اگر همانطور که رئیس‌جمهور دائماً در کارزار انتخاباتی تصریح می‌کرد، آنها [دموکرات‌ها] به دنبال تلاش برای به سرقت بردن انتخابات بودند……وکلا باید ماهها قبل از سوم نوامبر حضور پیدا می‌کردند و به دنبال شواهد و مدارک و موارد نگران‌کننده می‌بودند و اقداماتی را در دادگاهها برای جلوگیری از تقلب انجام می‌دادند. در دو هفته گذشته، تئوری‌هایی پشت تئوری دیگر [درباره تقلب در انتخابات] می‌شنویم، تنها چیزی که در این میان وجود ندارد، شواهد حقیقی و واقعی است….این مسئله می‌تواند حزب جمهوری‌خواه را بی‌اعتبار کند.

Share: