جان کارگران معادن بازیچه سودجویی ناشی از دست‌ به دست شدن استخراج بین چندین پیمانکار

پنج روز پس از حادثه معدن هجدک که در اثر ریزش بخشی از تونل به هنگام حفاری ۴ معدن‌کار آن جان باختند، رئیس هیات مدیره انجمن‌های صنفی ایمنی و بهداشت، روز جمعه به خبرگزاری ایلنا گفته است که کارفرمایان، استخراج معادن را به پیمانکاران و بعضا خود پیمانکاران با اهداف سودجویی، به پیمانکاران دیگر واگذار می‌کنند و در این میان آنچه اهمیتی ندارد جان کارگران معادن است.

ابوالفضل اشرف منصوری با بیان عدم تغییر در ایمنی و بهبود شرایط معادن ایران، گفته است: «ضریب ناایمنی و حوادث معادن در کشور ما بسیار بالاست. به آمارها هم چندان نمی‌توان اعتماد کرد؛ چون این آمارها سلیقه و چندطرفه است و از نظم واحدی پیروی نمی‌کند؛ مثلا پزشکی قانونی، سازمان تامین اجتماعی، بازرسان کار و شرکت‌های بیمه هرکدام آمار مخصوص به خود را به شکل سلیقه‌ای ارائه می‌دهند.»

او با اشاره به نقش مرکزی کارفرما و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جان باختن کارگران معادن ، افزود: «در معادن شاهد هستیم که به راحتی جان کارگران توسط کارفرمایان و پیمانکاران گرفته می‌شود. بعد از سال‌ها هنوز اراده چندانی برای حل ریشه‌ای مشکلات و برخورد با پیمانکاران و کارفرمایان و آموزش آنها وجود ندارد. معادن کشور رها شده‌اند و کارگران صرفا با جان خودشان و تقریبا با کمترین امکانات و تجهیزات در دل کوه‌ها مشغول به کارند.»

منصوری در پایان با اشاره به برخی مشکلات کارگران معادن، گفت: «کارگران معادن باید روزی یک پاکت شیر بخورند تا مشکل تنفسی یا بیماری سل پیدا نکنند؛ اما پیمانکاران و کارفرمایان همین یک پاکت را هم از کارگران دریغ می‌کنند. این موضوع درباره همه نوع تجهیزات فردی و محیطی نیز صدق می‌کند. شرکت‌های پیمانکاری صرفا به دنبال استثمار بیشتر کارگر و سود بیشتر برای خودشان هستند.»

یادآوری می‌شود که در حادثه معدن زغال سنگ هجدک در بخش کوهساران کرمان که در روز یکشنبه  ۱۶ شهریورماه امسال رخ داد، ۴ تن از معدن‌کاران جان خود را از دست دادند و یک کارگر هم مصدوم شد.

پیشتر حاتم شاکرمی، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود: حادثه معدن هجدک حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه روز ۱۶ شهریور ماه رخ داد و بخشی از تونل به طور ناگهانی هنگام حفاری ریزش کرد.

وی تاکید کرد: بررسی میدانی اولیه بازرسان کار نشان می‌دهد باتوجه به شواهد، حادثه به احتمال زیاد به دلیل شرایط خاص زمین‌شناسی و غیرقابل پیش‌بینی آن معدن و مواجهه مسیر حفر تونل با یک سفره گازی پنهان در لایه‌های سنگی رخ داده است. در اثر این اتفاق، حجم زیادی از گازهای نهفته در معدن، آزاد شده و باعث ریزش موضعی تونل شده است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: سوابق بهره‌برداری از آن معدن نشان می‌دهد؛ بازرسی‌های مستمر از معدن صورت گرفته و در اواخر تیرماه نیز این مهم انجام شده است.

وی با بیان اینکه از نگاه ساختارهای ایمنی عملیاتی، پیمانکار معدن از وجود مسئول فنی و ایمنی ذیصلاح و نیز تاییدیه صلاحیت ایمنی پیمانکاری برخوردار بوده است، افزود: در زمان عملیات استخراجی نیز مسئول ایمنی و مهندس معدن حضور داشته که متاسفانه در این حادثه غیرمترقبه فوت نموده است.

که در این حادثه متاسفانه ۴ تن فوت و یک نفر نیز مجروح شده که حال وی مناسب گزارش شده است. معدن هجدک از معادن فعال استان کرمان  و در فاصله ۷۰ کیلومتری راور و ۶۰ کیلومتری زرند واقع است.

در واکنش به این حادثه، عباس کاربخش، دبیر خانه کارگر کرمان، در نامه‌ای به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهان رسیدگی ویژه این وزارتخانه به موضوع ایمنی معادن کرمان و همکاری خانه کارگر در جهت افزایش ایمنی این معادن شد.

Share: