مراسم بزرگداشت روز پیروزی بر فاشیسم هیتلری در میدان سرخ مسکو و ۲۸ شهر بزرگ دیگر این کشور برگزار شد. برخلاف پیش بینی ها – تا این لحظه – نه رژه ی نظامی در ماریوپول برگزار شده و نه پوتین «اعلام جنگ رسمی» علیه اوکراین صورت دده است.

رییس جمهوری روسیه در هفتاد و هفتمین سالروز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم علیه نازی ها در آلمان، اعلام کرد که امروز روسیه در حال مبارزه با نئو نازیسم تحت حمایت ناتو در اوکراین است.

پوتین در سخنرانی در این مراسم افزود: (نئونازیسم) یک تهدید کاملا غیرقابل قبول برای ما است و ما ناگزیر به اقدام علیه آن شدیم.

پوتین همچنین اعلام کرد: غرب در حال آماده سازی برای حمله به روسیه بود، ناتو  در حال ایجاد تنش در مرزها بود. آنها نمی خواستند به روسیه گوش دهند و برنامه های دیگری داشتند. وی گفت که حمله به اوکراین تنها تصمیم درست از جانب روسیه بود.

رییس جمهوری روسیه اعلان کرد که مسکو برای مردمش در دونباس مبارزه می کند. پوتین گفت: نیروهای ارتش از “سرزمین مادری” شان در اوکراین دفاع می کنند.وی خاطر نشان کرد که روسیه با شروع عملیات ویژه خود برای غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی اوکراین، به طور پیشگیرانه یک تجاوز برنامه‌ریزی شده را دفع کرد.

پوتین در این خصوص تشریح کرد: شاهد بودیم که زیرساخت‌های نظامی چگونه ایجاد می‌شد. چگونه صدها مستشار خارجی با مدرن‌ترین سلاح‌هایی که مرتبا از کشورهای ناتو تحویل داده می‌شد، در آنجا کار می‌کنند. خطر هر روز بیشتر می شد. رییس جمهوری روسیه افزود که مسکو یک ضربه پیشگیرانه برای تجاوز وارد کرد. این یک تصمیم اجباری، به موقع و درست بود، تصمیمی که توسط یک کشور قدرتمند و مستقل گرفته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.