03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

جمهوری اسلامی از اعدام برای هراس‌افکنی در جامعه استفاده کرد؛ ۷ معترض اعدام شدند

سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید: آمارهای بررسی شده توسط این سازمان نشان می‌دهد که پس از آغاز اعتراضات سراسری ایرانیان و جنبش «زن، زندگی، آزادی»، طی یک سال اخیر، «مقام‌های جمهوری اسلامی به طرز کم‌سابقه‌ای از مجازات اعدام برای هراس‌افکنی در جامعه استفاده کرده‌اند».  بر أساس این گزارش، طی یک سال پس از سپتامبر  ۲۰۲۲ (ماه آغاز اعتراضات)، دست‌کم ۶۹۷ تن در ایران اعدام شدند.

بر أساس تازه‌ترین گزارش سازمان حقوق بشر ایران، طی یک سال اخیر، از زمان آغاز اعتراضات و خیزش سراسری «زن، زندگی، آزادی»، نسبت به مدت مشابه آمار اعدام‌ها افزایش ۳۶ درصدی داشته است. دست‌کم ۶۹۷ نفر از از سپتامبر ۲۰۲۲ تا زمان انتشار این گزارش اعدام شدند. 

طبق بررسی‌های این نهاد حقوق بشری، «هفت معترض» در این مدت اعدام شدند. ۱۰ معترض دیگر زیر حکم اعدام‌ هستند و ۸۲ تن دیگر از معترضان در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند.

در گزارش سازمان حقوق بشر ایران، به اظهارات غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در روز ۶ آبان ۱۴۰۱، همزمان با خیزش سراسری «زن، زندگی، آزادی» اشاره شده است که اعلام کرد: پرونده معترضان در کوتاه‌ترین زمان بررسی می‌شوند و چند حکم اعدام نیز صادر شده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر در ایران تاکید کرده است: طی یک سال گذشته، همزمان با اعتراضات سراسری و خیزش «زن، زندگی، آزادی»، مقام‌های جمهوری اسلامی به طرز کم‌سابقه‌ای از مجازات اعدام برای هراس‌افکنی در میان معترضان و شهروندان ایرانی استفاده کرده است. 

سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود تاکید کرده است که شامل موارد مرگ (طی یک سال اخیر) در بازداشتگاه‌ها نمی‌شود. 

RFI