24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

جنگل‌کشی‌های کوردستان؛ نگاهی به پشت‌پرده مافیاهای قطع درختان

فعالیت‌های مافیایی در زمینەی قطع درختان در کوردستان با حمایت نظامی و امنیتی، به بحران‌های محیط زیستی در منطقه افزوده است.

نسیم محمدخواه

سردشت مافیاهای تاراج جنگل‌های بلوط به طور چشمگیری رشد کرده‌اند. این افراد به قطع درختان چندصد ساله بلوط پرداخته و سپس آنها را از کوردستان به دیگر مناطق ایران حمل می‌کنند. مابین مافیا‌ی قطع درختان در کوردستان با سپاه پاسداران ارتباط وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی حمایت نظامی و امنیتی از این مافیاهاست.

ما با سیران، و. (اسم مستعار)، یکی از فعالان زیست محیطی در رابطه با قطع گسترده درختان گفت‌وگو کردیم و از وی سؤالاتی را در این رابطه پرسیدیم.

«برخی به دنبال منافع کوتاه‌مدت اقدام به آسیب‌رسانی به محیط می‌کنند»

سیران با اشارە بە وضعیت بحرانی قطع درختان بیان کرد: تخریب محیط زیست اکنون به مرحله جدیدی رسیده است. برخی از افراد که مستقیماً خودشان نیز از این تخریب زیان می‌بینند، به دنبال منافع کوتاه‌مدت اقدام به آسیب‌رسانی به محیط می‌کنند، مشابه کسی که در دام اعتیاد است و همەی دارایی‌های خود را برای مواد مخدر می‌فروشد. فقر تحمیلی بر شهروندان باعث شده تا بسیاری به جای کسب درآمد به روش‌های درست، محیط زیست را به خطر بیندازند و درختان چند صدساله بلوط را با قیمت‌های اندک به شهرهای بزرگ ایران ببرند و به این ترتیب به محیط زیست خود نیز خیانت ورزیده‌اند.

«برخی نهادهای دولتی و نظامی از قاچاقچیان حمایت می‌کنند»

سیران با اشارە بە حمایت نهادهای دولتی از مافیای قطع درختان اظهار کرد: مشکل اصلی قاچاقچیان، مردم و فعالین محیط زیست هستند. برای مافیاهای قطع درختان از سوی دولت مانعی وجود ندارد. حتی، برخی از نهادهای دولتی و نظامی مانند سپاه پاسداران از آنها پشتیبانی می‌کنند. وقتی درختان در شهرهایی مثل سردشت، بانه و مریوان قطع می‌شوند تا به شهرهای دیگر انتقال یابند، حتماً باید از ایست‌های بازرسی عبور کنند و بر اساس اطلاعاتی که کسب کرده‌ایم، برخی از این نهادها در مقابل قاچاق درختان رشوه دریافت می‌کنند، حتی برخی از این قاچاقچیان به مافیاهای قطع درخت تبدیل شده‌اند.  

«در صورت عدم تداخل انسانی، توانمندی بازسازی دارند»

وی می‌گوید: یکی از مسائلی که کمتر به آن توجه می‌شود، موضوع قطع درختان است. بسیاری از شهروندان فرض می‌کنند که آتش‌سوزی‌ها علت اصلی نابودی جنگل‌ها هستند. اما واقعیت این است که اکثر مناطقی که به دلیل آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند، در صورت عدم تداخل انسانی، توانمندی بازسازی دارند. ولی وقتی درختان قطع شده یا جنگل‌ها به زمین‌های کشاورزی تغییر کنند، امکان بازگشت به حالت اولیه وجود ندارد. بنابراین، باید بیشتر در این زمینه اطلاع‌رسانی شود تا شهروندان متوجه این موضوع شوند و بتوانیم از تخریب‌های بیشتر جلوگیری کنیم.

«در کوردستان، تخریب محیط زیست هدفمندانه و با برنامه‌ریزی انجام می‌شود»

سیران با اشارە بە تفاوت تخریب محیط زیست در کوردستان و دیگر مناطق ایران می‌گوید: جمهوری اسلامی به وضوح نشان داده است که محیط زیست برای آن اصلا اهمیتی ندارد. وضعیت در کوردستان از بقیه جاها هم بدتر است. در مناطق دیگر، اگر نادیده گرفته شود، شاید به عدم اولویت‌بندی موضوعات محیط‌زیستی بازگردد، اما در کوردستان، تخریب محیط زیست هدفمندانه و با برنامه‌ریزی انجام می‌شود. نیروهای نظامی، به ویژه سپاه پاسداران به طور واضح جنگل‌ها را به چشم یک تهدید می‌بینند و آن را به شیوه‌های گوناگون هدف قرار می‌دهند.  

JINH