سازمان ملل اعلام کرد قیمت کالاهای غذایی مانند غلات و روغن های گیاهی در ماه گذشته به بالاترین سطح خود رسیده است. این افزایش قیمت ها عمدتاً به دلیل جنگ روسیه در اوکراین و “اختلال گسترده در عرضه” ایجاد شده و میلیون ها نفر را در آفریقا، خاورمیانه و در جاهای دیگر با گرسنگی و سوءتغذیه تهدید می کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد اعلام کرد که شاخص قیمت مواد غذایی این سازمان که تغییرات ماهانه قیمت های بین المللی را برای سبدی از کالاها دنبال می کند، در ماه گذشته به طور میانگین ۱۵۹.۳ واحد بوده است که ۱۲.۶ درصد نسبت به فوریه افزایش یافته است. شاخص فوریه بالاترین سطح از زمان شروع خود در سال ۱۹۹۰ بود.

فائو اعلام کرد که جنگ در اوکراین تا حد زیادی عامل افزایش ۱۷.۱ درصدی قیمت غلات از جمله گندم و سایر موارد مانند جو، جو و ذرت بوده است. روسیه و اوکراین با هم به ترتیب حدود ۳۰ و ۲۰ درصد از صادرات جهانی گندم و ذرت را به خود اختصاص می دهند.

بیشترین افزایش قیمت مربوط به روغن های گیاهی بوده است. شاخص قیمت در این عرصه ۲۳.۲ درصد افزایش یافت. این افزایش قیمت ناشی از قیمت های بالاتر برای روغن تخمه آفتابگردان است که برای پخت و پز استفاده می شود. اوکراین بزرگترین صادرکننده روغن آفتابگردان در جهان است و روسیه در رتبه دوم قرار دارد.

افزایش قیمت مواد غذایی و اختلال در عرضه از روسیه و اوکراین کمبود مواد غذایی را در کشورهای خاورمیانه، آفریقا و بخش‌هایی از آسیا که بسیاری از مردم قبلاً پیش از این هم به مقدار کافی غذا دریافت نمی‌کردند، تهدید می کند.

این کشورها به منابع مقرون به صرفه گندم و سایر غلات از منطقه دریای سیاه برای تغذیه میلیون‌ها نفری که از نان یارانه‌ای و رشته‌های خوراکی گذرانده می‌شوند متکی هستند و اکنون با احتمال بی‌ثباتی سیاسی بیشتر روبرو شده اند.

سایر تولیدکنندگان بزرگ غلات مانند ایالات متحده، کانادا، فرانسه، استرالیا و آرژانتین در حال بررسی هستند تا ببینند آیا می توانند به سرعت تولید خود را برای پر کردن شکاف ها افزایش دهند یا خیر، اما کشاورزان با مشکلاتی مانند افزایش هزینه سوخت و کود، خشکسالی و اختلالات زنجیره تامین روبرو هستند که در اثر جنگ تشدید شده است.

سیب اولو، محقق ارشد برنامه جهانی غذا گفت: در منطقه ساحل در مرکز و غرب آفریقا، اختلالات ناشی از جنگ به وضعیت غذایی ناپایدار ناشی از COVID-19، درگیری ها، آب و هوای نامناسب و سایر مشکلات ساختاری افزوده است.

وی به خبرنگاران گفت: “وضعیت بحرانی امنیت غذایی و تغذیه در منطقه وجود دارد”. وی گفت: ۶ میلیون کودک دچار سوء تغذیه و نزدیک به ۱۶ میلیون نفر در مناطق شهری در معرض خطر ناامنی غذایی هستند.