01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

جنگ به مناطقی در جنوب لبنان کشیده شد

ارتش اسرائیل روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که توپخانه این کشور در پاسخ به «شلیک» لبنان به اسرائیل، هم اکنون در حال حمله به منطقه‌ای در لبنان است.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است: «ارتش اسرائیل اقدامات لازم جهت آماده‌سازی برای این نوع [حملات] احتمالی را انجام داده است و برای تضمین امنیت غیرنظامیان اسرائیلی، در هر منطقه و در هر زمان که لازم باشد، به عملیات خود ادامه خواهد داد.»

پرتابه‌هایی که گفته می‌شود از سمت لبنان به اسرائیل شلیک شده است، در منطقه مورد مناقشه «تپه‌های کفر شوبا» در مرز لبنان فرود آمدند.

روز هفتم اکتبر ده‌ها نیروی نظامی حماس از غزه و از طریق زمینی وارد خاک اسرائیل شدند. بامداد هشتم اکتبر جنگ با نیروهای زمینی حماس و حملات هوایی اسرائیل به غزه و حملات هوایی حماس به اسرائیل ادامه دارد. اسرائیل می‌گوید، حدود ۲۵۰۰ موشک از نوار غزه به سمت اسرائیل شلیک شده است. حماس می‌گوید که ۵۰۰۰ موشک به سمت اسرائیل پرتاب کرده است.

سازمان خدمات اضطراری ملی اسرائیل شامگاه شنبه هفتم اکتبر، اعلام کرد که دست‌کم ۲۵۰ نفر در اسرائیل کشته و ۱۵۰۰ نفر زخمی شدند. در بامداد هشتم اکتبر هنوز از رقم افزایش کشته و زخمی‌های اسرائیل خبری نیامده است. وزارت بهداشت فلسطین در آخرین ساعت‌ هفتم اکتبر اعلام کرد که در حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه دست‌کم ۲۳۲ نفر کشته و دست‌کم ۱۷۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

تایمز اسرائیل نوشت که تعداد کشته‌ها در حال افزایش است و صبح یکشنبه هشت اکتبر نوشت که دست‌کم ۳۰۰ نفر در اسرائیل کشته شده‌اند. هنوز این رقم را وزارت بهداشت و یا دیگر نهادهای رسمی این کشور تایید نکرده‌اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه‌ای گفت مردم فلسطین حق دفاع از خود علیه «ترور شهرک‌نشین‌ها و سربازان اشغالگر» را دارند. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین اعلام کرد که در این جنگ به حماس پیوسته است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا حملات حماس را «تروریستی» خواند و از حق دفاع اسرائیل حمایت کرد. در بیانیه تلویزیونی، بایدن همچنین به «هر طرف دیگر» که نسبت به اسرائیل «متخاصم» است، هشدار داد که از این وضعیت سوء استفاده نکنند.

حملات اسرائیل به نیروهای زمینی حماس که در خاک اسرائیل پیشروی کرده‌اند از طریق هوایی و با موشک و هواپیماهای بدون سرنشین تا بامداد هشتم اکتبر ادامه داشت.

روی زمین و در داخل خاک اسرائیل هم نیروهای ارتش اسرائیل و نیروهای پلیس مرزی در حال جنگ با نیروهای حماس هستند. ساعت ۲۰ هفتم اکتبر، اسرائیل گفت که در ۲۲ نقطه در خاک اسرائیل مشغول جنگ با نیروهای زمینی حماس است. بامداد هشتم اکتبر اسرائیل گفت که در پنج نقطه همچنان با نیروهای زمینی حماس درگیر است.

دست‌کم یک پاسگاه نظامی اسرائیل در خاک این کشور برای چندین ساعت به دست نیروهای حماس افتاد. امیر کوهن، فرمانده پلیس مرزی شهر سدیروت که با مرز غزه حدود چهار کیلومتر فاصله دارد، ساعت شش بامداد هشتم اکتبر اعلام کرد که پس از نبرد شامگاهی، ده نیروی نظامی حماس در این شهر کشته شدند و پاسگاه را پس گرفتند.

عملیات در شهر سدیروت ساعت‌ها به طول انجامیده و نهایت نیروهای ارتش اسرائیل مرکز پلیس را به طور کامل تخریت کردند.

ساعت دو بامداد هشتم اکتبر به‌وقت اسرائیل، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که کابینه سیاسی-امنیتی دولت بنیامین نتانیاهو، در جلسه‌ای برای واکنش به حمله غافلگیرانه نیروهای حماس برنامه‌ریزی کرد.

این کابینه اعلام کرد که «مجموعه‌ای از تصمیمات عملیاتی باهدف نابودی توان نظامی و دولتی حماس و تشکیلات خودگردان فلسطین» اتخاذ کرده است. آنها می‌گویند که می‌خواهند «توانایی و تمایل» حماس را برای تهدید اسرائیل در سال‌های آینده خنثی کنند. به غیر از این برنامه بلندمدت که هنوز ابعاد آن مشخص نیست، کابینه سیاسی-امنیتی نتانیاهو اعلام کرد که عرضه برق، سوخت و کالا را به غزه متوقف می‌کند.

پیش از این جلسه کابینه، وزیر انرژی اسرائیل دستور قطع برق غزه را صادر کرده بود.

بنیامین نتانیاهو در یک پیام تصویری خطاب به مردم غزه گفت که از این منطقه خارج شوند. این پیام به مفهوم حملات نظامی بیشتر به غزه تعبیر شد.

نتانیاهو در پیامش گفت: به ساکنین غزه می‌گویم: همین‌الان از [شهر] خارج شوید، چون عملیات ما در همه مکان‌ها و با تمامی قدرت انجام خواهد گرفت.

ارتش اسرائیل در حوالی ساعت ۲۰ به وقت محلی در شامگاه هفتم اکتبر موج جدیدی از حملات هوایی به نوار غزه را آغاز کرد. ارتش اسرائیل اعلام کرد که هدف این حملات هوایی، سازه‌ها و ساختمان‌هایی است که آنها می‌گویند متعلق به حماس است.

رسانه‌های فلسطینی و المنار حزب‌الله لبنان می‌گویند که حملات در غزه به خانه‌ها و ساختمان‌هایی است که غیرنظامیان در آن ساکن‌اند. رسانه‌های فلسطینی همچنین نوشتند که نیروی هوایی اسرائیل منزل یحیی سنوار، رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه را هدف حملات هوایی قرار دادند.

محمد دیاب (محمد ضیف)، فرمانده گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) شامگاه هفتم اکتبر در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهایش پنج هزار موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند. او در بیانیه‌ای گفت که در «مرحله آغازین» عملیات طوفان الاقصی آنها با بیش از پنج هزار موشک، «مواضع، فرودگاه‌ها و استحکامات نظامی» اسرائیل را هدف قرار دادند.

اسرائیل در واکنش می‌گوید موشک‌های شلیک‌شده حماس ۲۵۰۰ تا بوده است و غیرنظامیان از جمله یک بیمارستان را هم هدف قرار داده‌اند.

حماس مدعی است که ده‌ها نظامی و غیرنظامی اسرائیلی را بازداشت و به غزه برده است. ارتش اسرائیل این موضوع را تایید کرده اما تعداد اسرائیلی‌هایی که در غزه در بازداشت و کنترل حماس هستند، هنوز مشخص نیست.

به غیر از نظامیان و غیرنظامیانی که توسط نیروهای نظامی حماس بازداشت و به داخل خاک غزه برده شده‌اند، سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که بیش از ۵۰ اسرائیلی توسط حماس در داخل خاک اسرائیل گروگان گرفته شده بودند، که آزاد شدند. سخنگوی ارتش اسرائیل گفت، آنها در سالن غذاخوری کیبوتص بئری در جنوب اسرائیل توسط نیروهای حماس حبس شده بودند. کیبوتص‌ها در اسرائیل، «دهکده‌های اشتراکی» مبتنی بر اقتصاد کشاورزی هستند. کسانی در کیبوتص‌ها زندگی می‌کنند، باهم کار می‌کنند و نتیجه محصول را باهم به‌صورت اشتراکی مصرف می‌کنند.

* سفارت اسرائیل در آمریکا می‌گوید ۱۰۰ غیرنظامی و سرباز اسرائیلی ربوده شده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی ده‌ها اسرائیلی را گروگان گرفته‌اند. هنوز به طور رسمی عدد تایید شده‌ای وجود ندارد. سفارت اسرائیل در ایالات متحده در یک پست شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) اعلام کرد حدود ۱۰۰ نفر ربوده شدند. شماری از گروگان‌ها غیرنظامی و شماری هم سربازند. سفارت اسرائیل در آمریکا همچنین می‌گوید تا کنون بیش از ۳۰۰ اسرائیلی کشته و بیش از ۱۸۰۰ نفر زخمی شده‌اند. این آمار هنوز به طور رسمی تایید نشده است.