روسیه “قاطعانه” مسئولیت قتل غیرنظامیان در شهر بوچا در نزدیکی کیف را رد کرده است. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه قبل از روشن شدن این رویدادها نسبت به مقصر دانستن یک طرفه هشدار داد. وی خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی این وضعیت شد. با این حال، به گفته وزارت خارجه در مسکو، بریتانیا – که در حال حاضر ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد – درخواست روسیه برای تشکیل جلسه ویژه را رد کرده است.  به گزارش مسکو تایمز ، سامانتا پاور، سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل گفت که روسیه به هر حال فقط می‌خواهد در این نشست «تظاهر به خشم» کند. اما هیچ کس این تظاهر به خشم را از او نمی خرد. [جلسه شورای امنیت قرار است سه شنبه به «درخواست لندن» برگزار شود!]

اتهامات علیه روسیه همچنان در پایتخت های غربی مطرح می شود. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که از دیدگاه اتحادیه اروپا، روسیه مسئول قتل حداقل ۲۰ غیرنظامی در بوچا است که به گفته او باید عواقبی را در دادگاه بین المللی جنایات جنگی داشته باشد. اتحادیه اروپا با “فشار بالا” روی تحریم های بیشتر کار می کند. مسدود کردن بنادر اتحادیه اروپا برای کشتی‌های روسیه و محدودیت‌های تجاری بیشتر ضروری است.

در این مورد، برای روشن شدن مسئولیت، مهمتر از همه، تعیین زمان مرگ قربانیان ضروری است. با این حال، این احتمالاً دشوار خواهد بود، به ویژه از آنجا که طرف اوکراینی، طبق اظهارات خود، قربانیان متعددی را در گورهای دسته جمعی در آخر هفته دفن کرده است، بنابراین تأمین مدارک در صحنه جنایت دشوارتر می شود.

اطلاعات در مورد تاریخ تخلیه بوچا متفاوت است. روسیه می گوید ۳۰ مارس شهر را ترک کرده است. اوکراین مدعی است که در ۳۱ مارس نیروهای روسی را “فراری” داده است. ادعایی که با ادعای دیگر طرف اوکراینی مبنی بر اینکه روس ها شهر را با مین ها و تله های انفجاری پر کرده اند، نمی خواند. اگر آنها “تعقیب” شده بودند، احتمالا زمانی برای این کار نداشتند.

طرف اوکراینی از “آزادسازی” بوچا در شامگاه ۳۱ مارس خبر داد. اندکی قبل از آن، بعدازظهر پنجشنبه، یک زن اوکراینی مقیم آمریکا به نقل از برادرش، اولین ویدئو از افراد کشته شده در خیابان را در توییتر منتشر کرد. اطلاعات کمی وجود دارد که در این فاصله کدام طرف شهر را کنترل می کرده است. صبح روز ۳۱ مارس، فیلمی از دبیر شورای شهرداری بوچا منتشر شد که در آن می‌گوید «خرابکاران» و «اشغال‌گران با لباس غیرنظامی» همچنان در شهر هستند. به گفته این مقام شهرداری، «پاکسازی» بوچا از آنها در حال انجام است. او صریحاً به مردم غیرنظامی توصیه کرد که به شهر بازنگردند و گفت که “هنوز ناامن است”. شهردار شهر همسایه ایرپین، که توسط اوکراین بازپس گرفته شده بود، بلافاصله پس از خروج روس ها، از «عملیات پاکسازی» خبر داد. این کار توسط یک واحد ویژه پلیس اوکراین با نام “Safari” و با نشان یک «گرگ برهنه» انجام شد. فرستنده اولین پیام های منتشر شده در توییتر ممکن است متعلق به این واحد بوده باشد، زیرا هنوز به غیرنظامیان اجازه ورود به شهر داده نشده بود.

همچنین سوالات دیگری وجود دارد. برخی از قربانیان بازوبند سفید بسته بودند، در نزد یکی از آن ها پاسپورت اوکراینی گشوده شده ای پیدا شده است که گویی می‌خواسته است تابعیت خود را به کسانی که او را تهدید می‌کرده اند ثابت کند.

 در مورد نقش بازوبندها روایت های متناقضی وجود دارد: از جنوب اوکراین مشخص است که نیروهای اشغالگر روسیه این بازوبندها را بین افرادی که مایل به همکاری با آنها بودند توزیع کرده اند. ساکنان بوچا به رویترز گفتند که ارتش روسیه بستن بانداژها را برای کسانی که می خواستند خود را غیرمسلح معرفی کنند اجباری کرده بود.