علیرغم درخواست های مکرر زلنسکی و فشار آمریکا، رهبران آلمان، بریتانیا و هلند نسبت به ممنوعیت ناگهانی واردات انرژی روسیه به عنوان بخشی از تحریم‌ها علیه مسکو به دلیل حمله این کشور به اوکراین هشدار دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عقب‌نشینی رهبران اروپایی برای ممنوعیت واردات انرژی روسیه پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کرد که در حال بحث‌های فعال با کشورهای اروپایی درباره توقف واردات نفت روسیه به عنوان مجازات اقتصادی بیشتر به دلیل تجاوز مسکو است. اولاف شولتز صدراعظم آلمان در بیانیه ای گفت: اروپا به عمد تامین انرژی روسیه را از تحریم‌ها مستثنی کرده است. وی افزود: تامین انرژی اروپا برای تولید گرما، تحرک، تامین برق و صنعت در حال حاضر به هیچ وجه نمی تواند تضمین شود زیرا برای ارائه خدمات عمومی و زندگی روزمره شهروندان ما اهمیت اساسی دارد. آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا به شدت به سوخت‌های فسیلی روسیه وابسته است و تخمین زده می شود ۵۵ درصد گاز و ۴۰ درصد نفت و زغال سنگ خود را از روسیه وارد کند. بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا در لندن نیز گفت که فاصله گرفتن از نفت و گاز روسیه کار درستی است اما باید یک فرآیند گام به گام باشد. جانسون در کنفرانس مطبوعاتی داونینگ استریت گفت: ما باید مطمئن شویم که عرضه جایگزین داریم زیرا یکی از چیزهایی که ما به آن نگاه می کنیم، امکان استفاده بیشتر از هیدروکربن‌های خودمان است. مارک روته نخست وزیر هلند هم در کنفرانس مطبوعاتی لندن موافقت کرد که تحول انرژی زمان بر خواهد بود. وی افزود: واقعیت دردناک این است که ما هنوز به شدت به گاز و نفت روسیه وابسته هستیم. قطع واردات انرژی روسیه بدون جایگزین‌های آماده می‌تواند خطرات غیرقابل کنترلی برای اقتصادهای اروپایی ایجاد کند.

الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه گفته است، اگر آمریکا و اتحادیه اروپا واردات نفت از روسیه را ممنوع کنند، قیمت نفت ممکن است به بیش از ۳۰۰ دلار در هر بشکه برسد. نواک در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، گفت: کاملاً واضح است که تحریم نفت روسیه عواقب فاجعه باری برای بازار جهانی به دنبال خواهد داشت. در این بیانیه آمده است: افزایش قیمت‌ها غیرقابل پیش بینی خواهد بود، قیمت‌ها به ۳۰۰ دلار در هر بشکه نفت خام و حتی بیشتر خواهد رسید.

قیمت نفت خام در اثر به تأخیر افتادن بازگشت نفت خام ایران به بازارهای جهانی و گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال تحریم واردات نفت روسیه به بالاترین رقم از سال ۲۰۰۸ تاکنون رسیده است. اروپا برای تأمین نفت خام و گاز به روسیه وابسته است اما در هفته‌های گذشته حمایتش را از تحریم محصولات روسیه‌ای افزایش داده است.

وابستگی آمریکا به نفت خام و محصولات روسیه‌ای کمتر است اما اعلام تحریم علیه نفت روسیه می‌تواند به افزایش قیمت نفت کمک کند و مصرف‌کنندگان آمریکایی که هم‌اکنون شاهد افزایش بی‌سابقه قیمت سوخت در پمپ‌بنزین‌ها هستند را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.

عدم حمایت آلمان و مجارستان از وضع تحریم‌ها علیه نفت و گاز روسیه

همچنین آلمان و مجارستان روز دوشنبه اعلام کردند که از وضع تحریم‌ها علیه نفت و گاز روسیه حمایت نمی‌کنند زیرا اروپا به راحتی نمی‌تواند واردات انرژی از روسیه را جایگزین کند.  اولاف شولتز صدراعظم آلمان گفت که اروپا نمی‌تواند تامین انرژی خود را بدون واردات از روسیه تضمین کند.  به گزارش شبکه “سی ان ان”، شولتز در بیانیه‌ای گفت که در تحریم‌های پیشین علیه روسیه، انرژی عمداً کنار گذاشته شد و افزود که انرژی روسیه برای زندگی عمومی و روزمره شهروندان آلمانی “اهمیت اساسی” دارد.  در همین حال، میهالی وارگا، وزیر دارایی مجارستان گفت که دولت این کشور از هیچ تحریمی علیه واردات انرژی از روسیه حمایت نخواهد کرد. او در یک پیام ویدئویی که روز دوشنبه منتشر شد، از آسیب قابل توجه تحریم‌های موجود علیه روسیه بر اقتصاد مجارستان سخن گفت. وی گفت: کسانی که خواهان گسترش تحریم‌ها علیه روسیه هستند، می‌خواهند مردم مجارستان بهای جنگ را پرداخت کنند. 

روسیه به اروپا هشدار داد: احتمال قطع عرضه گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱

در همین حال الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه هشدار داد که روسیه می‌تواند عرضه گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ به آلمان را قطع کند اما هنوز چنین تصمیمی نگرفته است. به گزارش بامداد سه‌شنبه ایرنا از تارنمای شبکه “الجزیره”، معاون نخست وزیر روسیه توضیح داد: در رابطه با اتهامات بی‌اساس علیه روسیه در خصوص بحران انرژی در اروپا و ممنوعیت پروژه خط لوله گاز نورد استریم ۲، ما حق داریم تصمیمی مشابه بگیریم و ارسال گاز از طریق خط لوله نورد استریم ۱ را تحریم کنیم.  وی افزود: اما تاکنون چنین تصمیمی نگرفته‌ایم. 

رئیس‌جمهور آمریکا چهارم اسفند ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که شرکت روسی سازنده خط لوله گاز نورداستریم‌۲ و مدیران آن را تحریم کرده است. شرکت نورد استریم ۲‌ای. جی (Nord Stream ۲ AG) پس از مشورت درباره تعهدات خود و آغاز مراحل ورشکستگی در دادگاه سوئیس، اعلام ورشکستگی کرده است.  

کاخ سفید: بایدن درباره تحریم نفت و گاز روسیه تصمیمی نگرفته است

جن ساکی، سخنگوی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: «در این مرحله رییس جمهور، تصمیمی درباره تحریم احتمالی گاز و نفت روسیه نگرفته است.» وی با این حال گفت که این موضوع روز دوشنبه در جریان گفت‌وگوی جو بایدن با رهبران آلمان، فرانسه و بریتانیا مطرح شده است. وی افزود: «ما توانایی‌ها و امکانات متفاوتی داریم.» آلمان به ویژه با هرگونه تحریم گاز روسیه که بسیار به آن وابسته است مخالف است و از سوی دیگر ایالات متحده نیز نفت خام روسیه را وارد می‌کند.