با بالا گرفتن تنش ها بین روسیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران اوکراین، شرکت گازپروم اعلام کرد صادرات گاز به کشورهای لهستان و بلغارستان متوقف شده است.

به دنبال کشمکش های فراوان پیرامون مساله واردات انرژی روسیه در میان کشورهای اروپایی و تصمیم آنها مبنی بر تلاش فزاینده برای کاهش وابستگی به مسکو در این زمینه، شرکت گازپروم با قطع صادرات به کشورهای بلغارستان و لهستان در این خصوص پیش دستی کرده است.

گازپروم، تامین کننده بزرگ گاز در روسیه اعلام کرد که تحویل گاز به بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت هزینه ها به روبل از سوی این کشورها به طور کامل متوقف کرده است. بر اساس بیانیه این شرکت، تا زمانی که صوفیه و ورشو شرایط جدید را رعایت نکنند، عرضه گاز از سر گرفته نخواهد شد.

گازپروم همچنین هشدار داده است ترانزیت از طریق لهستان و بلغارستان – که میزبان خطوط لوله تامین کننده آلمان، مجارستان و صربستان هستند – در صورت مصرف غیرقانونی گاز قطع خواهد شد.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه از کشورهایی که او آنها را «غیر دوست» می‌خواند، خواسته با افتتاح حساب‌هایی در “گازپروم بانک” هزینه واردات گاز روسیه از یورو یا دلار به روبل تبدیل ‌شود.

لهستان بارها گفته که هزینه گاز روسیه را به روبل پرداخت نخواهد کرد و قصد دارد قرارداد گاز خود را با گازپروم پس از پایان سال جاری میلادی تمدید نکند.

گازپروم روز چهارشنبه اعلان داشت: پرداختی‌های گاز عرضه‌شده از اول آوریل (۱۲ فروردین) باید با استفاده از جزئیات جدید به روبل انجام می شد، مساله ای که طرف‌های مقابل به موقع در جریان آن قرار گرفتند.

لهستان و بلغارستان پیشتر خبر داده بودند که روسیه روز چهارشنبه عرضه گاز به دو عضو ناتو و اتحادیه اروپا را در بحبوحه تعمیق شکاف بین اروپا و روسیه بر سر تهاجم این کشور به اوکراین متوقف خواهد کرد.

لهستان به عنوان مخالف سرسخت کرملین، از جمله کشورهای اروپایی است که به دنبال اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه روسیه می گردد.

شبکه اپراتورهای انتقال گاز اتحادیه اروپا اعلام کرد که انتقال گاز به لهستان برای مدت کوتاهی قطع شد، اما بعدا دوباره از سر گرفته شد. با اینحال شرکت نفت، گاز و معدن لهستان تاکید کرد که شرکت روسی فراورده های گازی خود را قطع کرد.

قرارداد تامین گاز لهستان با غول انرژی گازپروم ۱۰.۲ میلیارد متر مکعب در سال است و حدود ۵۰ درصد مصرف ملی را پوشش می دهد. شرکت دولتی نفت، گاز و معدن لهستان پیشتر گفته بود که عرضه گازپروم از طریق اوکراین و بلاروس در ساعت ۸ صبح (به وقت محلی) روز چهارشنبه قطع خواهد شد، اما ورشو تصریح کرده که نیازی به بهره برداری از ذخایر گازی ندارد و به میزان ۷۶ درصد گاز اندوخته دارد.

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین دیروز سه شنبه مدعی شد: هدف نهایی رهبری روسیه فقط تصرف سرزمین اوکراین نیست، بلکه تجزیه کل مرکز و شرق اروپا و وارد کردن ضربه جهانی به دموکراسی است.

آندری یرماک رئیس دفتر زلنسکی بیان کرد که روسیه “باج گیری گازی از اروپا” را آغاز می کند. وی افزود: روسیه در تلاش برای از هم پاشیدن وحدت متحدانمان است.

بلغارستان هم که تقریبا به صورت کامل به واردات گاز روسیه وابسته است، گفت که تمام تعهدات قراردادی خود با گازپروم را برآورده کرده و شیوه جدید پرداختی نقض توافق است.

الکساندر نیکولوف وزیر انرژی بلغارستان با اعلام اینکه صوفیه منتظر موضع اتحادیه اروپا درباره قطع صادرات گاز روسیه است، افزود که روش پرداختی مورد درخواست روسیه با روبل تهدیدی برای کشورش است.

این کشور مذاکرات اولیه را برای واردات گاز طبیعی مایع از طریق کشورهای همسایه ترکیه و یونان انجام داده است.

رویترز توقف عرضه ی گاز به بلغارستان و لهستان را سخت ترین واکنش کرملین به تحریم های اعمال شده توسط غرب ارزیابی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.