جنگ یمن دوباره شدت گرفت: بیش از ۵٠ کشته در مآرب

دست کم ۵٠ نفر از نیروهای طرفین، طی ۴٨ ساعت اخیر در استان مأرب یمن کشته شده‌اند. اما این بار، تلفات حوثیان بسیار سنگین‌تر از تلفات نیروهای دولتی بوده است. حوثیان می‌گویند که علت اصلی، حملات هوایی عربستان و مؤتلفانش است. این چندمین بار است که جنگ بر سر استان مأرب به این درجه از خشونت می‌رسد.

مأرب آخرین منطقۀ مهمی است که در شمال یمن همچنان در اختیار نیروهای دولتی است. شورشیان حوثی از ماه‌ها پیش برای تصرف این استان کلیدی تلاش می‌کنند.

روز یکشنبه ۲۶ سپتامبر/۴ مهر، نیروهای دولتی اعلام کردند که ۴۳ نفر از جنگندگان حوثی کشته شده‌اند. دلیل اصلی این تلفات سنگین، حملات هوایی عربستان و مؤتلفانش بوده است. امارات متحد عرب به ویژه از نظر نظامی نقش بسیار مهمی در مبارزه با شیعیان حوثی دارد. حداقل هفت نفر نیز از نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی که از حوثیان دفاع می‌کنند، می‌نویسند که “حملات هوایی ائتلاف آمریکایی-سعودی” عمداً  زیرساخت‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی استان مأرب را هدف قرار می‌دهند. ایرنا می‌نویسد که در این حملات بازارها، زمین‌های کشاورزی، مدارس و مساجد هدف گرفته می‌شود.

حوثیان حملات خود را برای تصرف مأرب از هشت ماه پیش شروع کردند . تنها طی سه هفتۀ اخیر که جنگ دوباره شدت گرفته، دو طرف نزدیک به ۴٠٠ نفر تلفات داده‌اند.

استان مأرب که نفت‌خیز است اگر به دست حوثی‌ها بیفتد، موقعیت سیاسی آنها را تقویت خواهد کرد.

جنگ یمن که از سال ۲٠۱۴ شروع شد، مردم این کشور را دچار فقر شدید کرده است. شمار کل قربانیان این جنگ هفت ساله به درستی معلوم نیست و خبرگزاری‌های معمولاً از “ده‌ها هزار کشته” سخن می‌گویند. سازمان ملل تاکنون بارها هشدار داده که مردم یمن در آستانۀ قحطی قرار دارند. با اینحال هیچیک از تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ نتیجه‌ای نداده است. چند ماه قبل، مارتین گریفیث که به نمایندگی از سازمان ملل به مدت سه سال برای برقراری آتش‌بس و مذاکره دوندگی کرد، با اعتراف به ناکامی، از این پرونده کنار رفت. جانشین او یک دیپلمات سوئدی به اسم هانس گروندبرگ است که اخیراً در جستجوی میانجی به عمان سفر کرد. وی بعد از دیدار با رهبران حوثی تأکید کرد که “صلح پایدار در یمن فقط و فقط از طریق مذاکره ممکن خواهد بود”.

اما به نظر می‌رسد که تا ایران به عنوان حامی حوثیان، با عربستان و مؤتلفانش به توافقی نرسد، مذاکرۀ واقعی در کار نخواهد بود.

Share: