جهان ممکن است با وضعیت سال ۱۹۰۰ روبرو شود

رابرت زولیک، رئیس پیشین بانک جهانی هشدار داده است که اگر کشورها برای مقابله با بحران کنونی با هم همکاری نکنند ممکن است جهان به وضعیت سال ۱۹۰۰ برگردد.

رابرت زولیک به اختلاف چین و آمریکا به عنوان مانعی برای بهبود اوضاع اقتصادی جهان اشاره کرد.

زولیک یکی از مقامات ارشد آمریکایی و مشاور شش رئیس جمهوری پیشین بوده است.

او به بی‌بی‌سی گفت که همکاری “تنها راه برون رفت اقتصاد جهانی از رکود کنونی است.”

زولیک که زمانی معاون وزیر خارجه آمریکا بود، گفت بیشترین نگرانی مربوط به تنش رو به افزایش آمریکا و چین است.

او به بی‌بی‌سی گفت: “من فکر می کنم که روابط دو کشور در حال سقوط آزاد است و من فکر نمی کنم که بدانیم عمق آن کجاست و این وضعیت خطرناکی است.”

زولیک هشدار داد که اگر کشورها از روند جهانی شدن روگردان شده و منافع ملی خود را پیگیری کنند “جهان ممکن است شبیه جهان سال ۱۹۰۰ شود که قدرت‌های بزرگ باهم رقابت می کردند”.

به عنوان رئیس بانک جهانی او از نزدیک با صندوق بین المللی پول و دولت های مختلف برای مقابله با بحران مالی همکاری داشت.

او به بی‌بی‌سی گفت: “بحران مالی ۲۰۰۹-۲۰۰۸ خیلی جدی بود اما ما گروه ۲۰ را داشتیم و بانک های مرکزی همکاری می‌کردند. جورج بوش و بعد باراک اوباما همراه با نخست وزیر وقت بریتانیا، گوردون براون، درگیر بخشی از تلاش جهانی بودند.”

او افزود: “واقعیت این است که چین برنامه محرکه اقتصادی خیلی قوی داشت و همچنین به راه های مختلف همکاری کرد اما ما حالا این احساس همکاری را نداریم”.

زولیک خواستار آن شده که آمریکا برای یافتن راهی جهت مقابله با ویروس کرونا از نزدیک با چین همکاری کند به جای اینکه “خواستار پیگرد چین” شود.

ترامپ “مقصراست”

زولیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را مسئول ایجاد بخش عمده خسارات می‌داند.

زولیک به جورج بوش، رئیس جمهوری سابق و پدرش خدمت کرده است که هر دو عضو حزب جمهوریخواه بودند. اما او صراحتا از رئیس جمهوری کنونی، دونالد ترامپ، بدش می آید.

“من از همان اول کار با ترامپ مخالف بودم البته نه به خاطر سیاست هایش بلکه به خاطر ایرادات شخصیتی.”

“من نگران بودم که او بر سر نهادها و بر سر قانون اساسی چه خواهد آورد و ما شاهد هستیم که نگرانی من درست بود و در جریان شیوع ویروس کرونا جنبه دیگری را دیدیم که توانایی او را زیر سئوال برد.”

زولیک اعتقاد دارد که بدبینی دونالد ترامپ در مورد متحدان آمریکا و سیاست حمایتی او از آمریکا باعث نگرانی آسیایی ها شده آن هم در زمانی که قدرت چین بر این منطقه سایه انداخته است.

این نظری است که او می خواهد درکتاب جدیدش به نام “آمریکا در جهان: تاریخ دیپلماسی و سیاست خارجی ایالات متحده” مطرح کند.

منبع: بی بی سی

Share: