01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

جو بایدن و شی جین پینگ در بحبوحه اختلافات بر سر مسائل نظامی و اقتصادی دیدار کردند

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، برای اولین بار در یک سال گذشته، روز چهارشنبه با شی جین پینگ رهبر چین دیدار کرد. گفتگوهای آن ها قرار است بر سر درگیری های نظامی، قاچاق مواد مخدر و هوش مصنوعی صورت گیرد.

به گزارش رویترز، بایدن از رهبر چین در مزرعه ی املاک فیولی، در جنوب سانفرانسیسکو استقبال کرد، آن ها بعداً در اجلاس سران مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) شرکت خواهند کرد.

بایدن در دیدار با شی گفت رقابت ایالات متحده و چین نباید به درگیری بیانجامد و روابط دو کشور باید مسئولانه مدیریت شود.

شی خاطر نشان کرد از آخرین دیدار آنها در یک سال پیش در بالی؛ اتفاقات زیادی افتاده است. جهان از همه گیری کووید بیرون آمده است، اما هنوز تحت تاثیرات عظیم آن است. اقتصاد جهانی در حال بهبود است، اما حرکت آن کند صورت می گیرد.

شی روابط آمریکا و چین را “مهم ترین رابطه دوجانبه در جهان” خواند و گفت او و بایدن “مسئولیت های سنگینی برای ملت های خود، برای جهان و برای تاریخ بر عهده دارند.”

وی گفت: برای دو کشور بزرگ مانند چین و ایالات متحده، پشت کردن به یکدیگر گزینه مطلوبی نیست، و درگیری و رویارویی عواقب غیر قابل تحملی برای هر دو طرف دارد.

رهبران دو کشور سطح انتظارات برای اجلاس اقیانوس آرام را پائین آورده اند. در این اجلاس مسائلی مانند تایوان، دریای چین جنوبی، جنگ اسرائیل و غزه، حمله روسیه به اوکراین، کره شمالی و حقوق بشر مطرح می شود.

بایدن و شی روز سه شنبه وارد سانفرانسیسکو شدند تا در نشست (APEC) شرکت کنند.

رهبران ۲۱ کشور عضو این اتحادیه، در بحبوحه ضعف اقتصادی نسبی چین، خصومت‌های ارضی پکن با همسایگان، و درگیری در خاورمیانه که بین ایالات متحده و متحدانش شکاف انداخته ملاقات می کنند.

به گزارش رویترز، شی به دنبال یک نشست آرام با بایدن است تا به کسانی که در داخل نگران اقتصاد و کاهش سرمایه گذاری خارجی هستند نشان دهد می تواند با موفقیت روابط بین دو اقتصاد بزرگ جهان را مدیریت کند.

رویترز می نویسد: مسیر فرودگاه تا محل کنفرانس مملو از تظاهرکنندگان موافق و مخالف حزب حاکم کمونیست چین بود.

بایدن تا کنون به دنبال دیپلماسی مستقیم با شی بوده است و امیدوار است رابطه شخصی ده‌ها ساله او با قدرتمندترین رهبر چین از زمان مائوتسه تونگ، روابطی را که به طور فزاینده‌ای خصمانه می‌شود نجات دهد.

چونگ جا یان، استاد علوم سیاسی در دانشگاه ملی سنگاپور، گفت دو طرف به توصیه ی معروف مائو عمل می کنند که در طول جنگ داخلی چین بر زبان آورده بود: «صحبت کنید و بجنگید، بجنگید و صحبت کنید». یعنی «مذاکره همزمان با قدرتمند شدن».

رویترز می نویسد: انتظار می رود بایدن شی جی پینگ را تحت فشار قرار دهد تا از نفوذ چین برای ترغیب ایران به اجتناب از اقدامات تحریک آمیز یا تشویق نیروهای نیابتی خود برای ورود به منازعه اسرائیل و حماس استفاده کند.

همچنین انتظار می‌رود او ادعاها در مورد دخالت چین در انتخابات کشورهای دیگر، وضعیت شهروندان آمریکایی که واشنگتن معتقد است به اشتباه در چین بازداشت شده‌اند و مسایل مربوط به حقوق بشر را مطرح کند.

مقامات آمریکایی می گویند انتظار دارند در این دیدارها گام‌های مشخصی برای از سرگرفتن گفتگوهای بین دو کشور در مورد ارتباطات نظامی؛ کاهش جریان فنتانیل، مدیریت رشد فناوری‌های هوش مصنوعی، تجارت و آب و هوا صورت گیرد.

مقامات آمریکایی می گویند بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت فنتانیل از چین می آیند.

قبل از این نشست، هر دو کشور از هدف گذاری جدید انرژی های تجدیدپذیر حمایت کردند و گفتند برای کاهش آلودگی متان و پلاستیک تلاش خواهند کرد، همکاری دو کشور در زمینه آب و هوا پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس سابق مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در سال ۲۰۲۲، به حالت تعلیق درآمد.

خبرگزاری شین هوا در تفسیری پیرامون دیدار رهبران دو کشور و اجلاسیه اوقیانوس آرام نوشت:

همزمان با آغاز سفر رهبر چین به ایالات متحده، لازم است به طرف آمریکایی یادآوری شود از اشتباهات گذشته که روابط دوجانبه را به هم ریخته، درس بگیرد. این فرصتی حیاتی برای ترمیم پیوندها است و نباید آن را هدر داد.

اول و مهمتر از همه، ایالات متحده باید صادق باشد. چین تلاش زیادی برای تقویت روابط بین دو کشور انجام داده است. اکنون این مسئولیت متقابل بر عهده ایالات متحده است. این امر مستلزم کنار گذاشتن هرگونه احساس برتری غیرموجه، کنار گذاشتن موقعیت‌ها و پیش‌شرط‌های بی اساس، و اجرای واقعی توافق‌هایی است که توسط رهبران هر دو کشور به دست آمده است.

همچنین ایالات متحده موظف است به عواملی که می‌توانند به روابط دوجانبه آسیب وارد کنند توجه کند؛ تعهدی واقعی برای مشارکت در گفت‌وگوی سازنده با چین نشان دهد و با ایجاد محیطی مثبت و ایجاد فضایی حمایتی، زمینه را برای یک نشست موفق فراهم کند.

ثانیا، رهبری ایالات متحده نیاز به ارزیابی منطقی تر و روشن تر از روابط چین و ایالات متحده دارد. از یک طرف، توسعه چین اجتناب ناپذیر است و هر گونه تلاش ایالات متحده برای خفه کردن یا منزوی کردن چین، اتلاف وقت است.

شین هوا می نویسند: روایت موسوم به «دموکراسی در مقابل اقتدارگرایی» که برخی از سیاستمداران ایالات متحده به جهان می فروشند، در دنیای امروز منسوخ شده است.

ایالات متحده باید به گفته های خود عمل کند، نه اینکه صرفاً حرف بزند. در تعاملاتش با چین، با تناقض در گفتار و کردار، اعتبار خود را تضعیف می کند.

ایآلات متحده، علیرغم تاکید بی وقفه به اهمیت روابط چین و آمریکا، از تحریم ها، اتهامات بی اساس و تحریکات مکرر علیه چین دست برنداشته است و روابط دو جانبه را به بحران نادری کشانده است. در مقابل، چین در حفظ روابط با ایالات متحده شکیبایی و سیاست ثابتی از خود نشان داده است.

این خبرگزاری چینی می نویسد: با سفر شی جینپینگ به سانفرانسیسکو، چین بار دیگر دست دوستی و همکاری را در سراسر اقیانوس آرام دراز می کند و امید است ایالات متحده مسئولیت و رفتار شایسته یک قدرت بزرگ را با دست در دست هم دادن با چین و هدایت روابط دوجانبه به مسیر درست نشان دهد. جهان نمی تواند این فرصت مهم را در پیش رو از دست بدهد.