در حالی که جنگ در مناطق شرقی اوکراین همچنان جریان دارد، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه ششم مه/۱۶ اردیبهشت ماه، اختصاص ۱۵۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین را تایید کرد.  

به رغم هشدار‌های مقامات وزارت دفاع روسیه به آمریکا در مورد ادامه کمک‌های نظامی غرب به اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه ششم مه/۱۶ اردیبهشت ماه، اعلام کرد که این کشور ۱۵۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین ارائه می‌دهد. 

بر اساس گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، بسته کمکی جدید ایالات متحده آمریکا در قالب تجهیزات نظامی از جمله، مهمات توپخانه، رادارهای ضد توپخانه، تجهیزات ایجاد پارازیت، تجهیزات میدانی و قطعات یدکی در اختیار ارتش اوکراین قرار خواهد گرفت. 

در همین حال، جو بایدن در بیانیه‌ای که روز جمعه در تارنمای کاخ سفید منتشر کرد، اختصاص کمک نظامی جدید آمریکا به اوکراین را بدون مشخص کردن ارزش آن تایید کرد. در این بیانیه آمده است: «آمریکا به حمایت از مردم شجاع اوکراین که از کشور خود در برابر تجاوزات مداوم روسیه دفاع می کنند، ادامه می دهد.»

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه اخیر خود افزود: «من بسته جدید کمک‌های نظامی ایالات متحده به اوکراین را اعلام می‌کنم.» طبق اظهارات وی، ارائه کمک‌های آمریکا و متحدان این کشور نقش مهمی در نبرد اوکراین داشته و موجب شده است تا روسیه نتواند به اهداف نظامی خود دست یابد.    

جو بایدن با تاکید بر اینکه که دولت ایالات متحده از تمام منابع مالی خود برای ارائه کمک نظامی به اوکراین استفاده کرده است از کنگره این کشور خواست تا بودجه مورد نیاز را برای تقویت ارتش اوکراین در میدان نبرد به تصویب برساند.  

طبق آماری که در روزنامه لوموند اعلام شده، از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه سال (۲۰۲۲) تاکنون، دولت ایالات متحده آمریکا حدود ۳/۶ میلیارد دلار کمک نظامی به دولت کی‌یف ارائه کرده  است. 

کمک‌های نظامی آمریکا و متحدان غربی این کشور به اوکراین در حالی ادامه دارد که روسیه تاکنون بار‌ها در این مورد هشدار داده است. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه یک ماه پیش (۱۵ آوریل) در واکنش به یک بسته کمکی نظامی آمریکا به اوکراین گفت: «ادامه ارسال تسلیحاتی نظامی به اوکراین عواقب غیرقابل پیش‌بینی در پی خواهد داشت.»

rfi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.