حادثه گازگرفتگی در معدن سنگ بیتومین گیلان غرب

حادثه گازگرفتگی در معدن سنگ بیتومین گیلان غرب با ۷ کشته و مصدوم

pastedGraphic.png

کارگر مصدوم در حادثه گازگرفتگی در معدن سنگ بیتومین گیلان غرب

حادثه گازگرفتگی در معدن سنگ بیتومین گیلان غرب با ۷ کشته و مصدوم

ظهر امروز جمعه ۱۳ تیر ماه ۹۹، بر اثر گازگرفتگی در یکی از معادن در روستای «سرتیتان» گیلان‌ غرب واقع در غرب کرمانشاه، یک کارگر جان باخت و ۶ کارگر دیگر دچار مسمومیت شدند که حال دو تن از این کارگران وخیم گزارش شده است.

در این حادثه که ساعت ۱۲.۴۸ دقیقه بعدازظهر به وقوع پیوست، یکی از کارگران معدن به علت خفگی جان خود را از دست داد و ۶ نفر دیگر دچار مسمومیت شدند که به بیمارستان‌های گیلان غرب و قصر شیرین انتقال یافتند.

pastedGraphic_1.png

جواد ثابتی نیا که متاسفانه جان خود را بر اثر گاز گرفتگی از دست داد

به گفته فرماندار گیلان‌غرب یکی از مصدومان این حادثه که حالش وخیم‌تر گزارش شده از بیمارستان گیلان‌غرب به مرکز استان منتقل شده و کارگر دیگر در بیمارستان الزهرا در شهرستان تحت مداوا قرار گرفت.

معدن‌کار جان‌باخته جواد ثابتی‌نیا است و مصدومان این حادثه کیومرث نجفی، محمدرضا شکری، محمد ملکی، عباس شاه‌ولیان، مسلم مرادی از کارگران ساکن در گیلان‌غرب و اکبر منفرد مهندس و اهل شیراز می‌باشد.

pastedGraphic_2.png

تصویری دیگر از یک کارگر مصدوم

pastedGraphic_3.png

یک کارگر مصدوم

pastedGraphic_4.png

معدن بعد از حادثه

pastedGraphic_5.png

یکی از کارگران مصدوم

کارگران معدن در ایران، از حداقل استانداردها و تجهیزات از جمله کپسول‌های اکسیژن و دستگاه‌های گازسنج برخوردار نیستند و در کنار دستمزد پائین و دریافت نکردن حق بیمه، همواره در معرض حوادثی چون انفجار، سقوط از ارتفاع، محبوس شدگی ناشی از مسدود شدن غارها و خطرناک‌ترین بیماری‌ها قرار دارند که غالبا منجر به مرگ و یا ناتوانی طولانی‌مدت کارگران می‌شود.

گیلان ‌غرب به واسطه رگه‌های چشم‌گیر معادن قیر و زغال‌سنگ استعدادهای بالقوه‌ای برای اشتغال‌زایی دارد؛ اما بهره‌برداری از معادن این شهرستان، تنها توسط عناصر سرمایه‌دار وابسته به سران حکومت، سپاه پاسداران و اعضای مجلس صورت می‌گیرد و سود آن را به جیب می‌زنند؛ اما زحمت و جان دادنش برای مردم و اهالی این منطقه باقی می‌ماند.

گیلان‌ غرب نزدیک به ۴۰ معدن قیر طبیعی و پتانسیل حجم قابل توجه برداشت آن نزدیک به ۲ میلیون تن است؛ اما آن چه سهم مردم این مناطق شده است، تنها فقر و گرسنگی و محرومیت است. سالانه بیش از ۶۰ هزار تن مواد معدنی قیر طبیعی از این معادن استخراج و به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

Share: