حزب حاکم روسیه برنده ی انتخابات شد، تقلب ها موجب کاهش آرای حزب کمونیست شد

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد که بیش از ۹۰ درصد آرا شمارش شده است و حزب حاکم روسیه واحد ۴۹.۶۶ درصد آرا را به دست آورد و بدین ترتیب این حزب پیروز قطعی این انتخابات شده است.

به گزارش ایرنا، کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که حزب روسیه واحد ۴۹.۶۶ درصد آرا در انتخابات دومای روسیه را بدست آورده است که از حفظ اکثریت پارلمانی در دست حزب روسیه واحد حکایت دارد.

این حزب ۳۱۵ کرسی پارلمان را در اختیار خواهد داشت.  

حزب روسیه واحد به این ترتیب می‌تواند هر لایجه یا طرح قانونی را بدون نیاز به کسب توافق با احزاب دیگر در پارلمان به تصویب برساند.  

حزب کمونیست روسیه نیز در مکان دوم قرار دارد و ۱۹.۵۶ درصد آرای ماخوذه را از آن خود کرده است و پس از آن حزب لیبرال دموکرات روسیه با کسب ۷.۵۱ درصد آرا در مکان سوم قرار می گیرد.  

حزب روسیه عادل ۷.۳۸ درصد و حزب نووی لودی ۵.۳۳ درصد آرا را کسب کرده اند.

در مجموع پنج حزب با رسیدن آرایشان به حد نصاب ۵ درصد به پارلمان روسیه راه یافتند.  

حزب حاکم دومای روسیه که دیمیتری مدودیف رهبری رسمی آن را برعهده دارد اما در واقع ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه رهبر ان است، در دوره قبلی دومای روسیه ۳۰۶ کرسی دومای روسیه را در اختیار داشت. 

  دومای روسیه ۴۵۰ کرسی دارد و نمایندگان آن برای دوره پنج ساله انتخاب می شوند.  

انتخابات دومای روسیه به همراه انتخابات برای تعیین سران ۱۲ منطقه و نیز انتخاب نمایندگان شوراهای استانی، شهری و روستایی روز گذشته برگزار شد و ۱۴ حزب آن شرکت کردند.

این احزاب شامل حزب کمونیست روسیه، حزب سبزها، حزب لیبرال دمکرات، حزب روسیه واحد، افراد جدید، روسیه عادل-طرفدار حقیقت، یابلوکا، حزب رشد، حزب روسی آزادی و عدالت، کمونیست های روسیه، پلتفرم مدنی، آلترناتیو سبز، میهن، حزب بازنشستگان می شوند.  

در مجموع ۴ هزار و ۱۷۸ نفر به عنوان نامزد برای شرکت در انتخابات دوما معرفی شده که ۳ هزار و ۸۱۲ نفر تایید صلاحیت شده و ثبت شده بودند.

برای اولین بار از سال ۱۹۹۳ ناظران انتخابات از سازمان امنیت و همکاری اروپا (اواس‌سی‌ای) به علت “محدودیت‌ها”ی اعمال شده توسط مقامات دولت روسیه، امکان نظارت بر انتخابات را نیافته‌اند.

گزارش های رسانه های غربی و بین المللی حاکی از تقلب های گسترده در این انتخابات است. کمیسیون برگزاری انتخابات این گزارش ها را رد کرده است.

حزب کمونیست روسیه نیز که دومین حزب پیروز انتخابات است، از دستکاری برگه‌های رأی گفته که منجر به کاهش آرای این حزب شده است. این حزب در جریان این انتخابات موفق شد آرای خود را به طور چشمگیری افزایش دهد. نارضایتی مردم روسیه از جمله به دلیل پایین آمدن درآمدها و بالا رفتن قیمت‌ها به موفقیت این حزب کمک کرده است.

بلافاصله پس از بسته شدن اماکن رأی‌گیری رهبر حزب کمونیست روسیه گفت: «این بار ما حمایتی را تجربه کردیم که از سال ۱۹۹۶ تجربه نکرده بودیم. ما باید برای رأی‌هایمان بجنگیم در این صورت می‌توانیم نتایج را دو برابر و سه برابر کنیم.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *