حزب کومله کردستان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای بازداشت چند تن از اعضا خود در ایران را تأیید کرد اما اتهاماتی را که وزارت اطلاعات به این افراد منتسب کرده، «دور از واقعیت و جعلی» خوانده است.

وزارت اطلاعات ایران روز چهارشنبه ۵ مرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اعضای گروهی که موساد، سرویس جاسوسی اسرائیل برای «انفجار یک مرکز حساس دفاعی کشور» به ایران فرستاده بود، از نیروهای عملیاتی حزب کومله بوده‌اند.

این وزارتخانه همچنین شخص عبدالله مهتدی، دبیر کل حزب کومله را متهم کرد که افرادی از اعضای این حزب را برای همکاری با موساد انتخاب و به اسرائیلی‌ها معرفی کرده است.

پیش از این در روز دوم مرداد، نورنیوز، رسانه وابسته به شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرده بود مأموران، شبکه‌ای از عوامل موساد را تنها چند ساعت پیش از بمبگذاری در مرکزی حساس در استان اصفهان با مواد «شدیدالانفجار» بازداشت کرده‌اند. این رسانه همچنین گفته بود که اعضای این «شبکه پیچیده» که از راه اقلیم کردستان عراق وارد ایران شده بودند، در یک کشور آفریقایی آموزش دیده بودند. برخی رسانه‌های داخلی ایران نوشتند که منظور از این کشور، آفریقای جنوبی بوده است.

حزب کومله در اطلاعیه خود که روز چهارشنبه ۵ مرداد در وبسایت این سازمان منتشر شد، بیانیه جدید وزارت اطلاعات را «موهوم و مبهم» خوانده و نوشت که افراد بازداشت شده زمانی که در آذربایجان غربی در کمین مأموران امنیتی گرفتار شدند، «فعالیت‌های تبلیغی و تشکیلاتی» می‌کرده‌اند.

کومله با یادآوری «تناقضات موجود در میان خبرها و تفاوت‌های فاحش در اظهارات مقامات و ارگان‌های امنیتی»، ادعاها و اتهامات وارده را تلاش جمهوری اسلامی برای جبران «شکست‌ها و تحقیرهای اطلاعاتی و امنیتی» خود توصیف کرده است.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های فزاینده‌ای از نفوذ عوامل موساد به دستگا‌های امنیتی و مراکز حساس ایران منتشر شده و کومله می‌گوید جمهوری اسلامی «به روال همیشگی» جنبش کردستان و احزاب آن را در «مظان اتهام» قرار داده تا «هزینه‌ی حفظ اقتدار پوشالی نظام» را بپردازند.

این حزب در اطلاعیه خود جمهوری اسلامی و نهادهای امنیتی را «مسئول مستقیم» جان افراد بازداشت شده دانسته و از نهادهای حقوق بشری بین‌المللی و افکار عمومی ایرانیان خواسته است تا در برابر این «سناریوسازی‌ها» سکوت نکنند.

rfi