حمایت اتحادیه اروپا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از گزارش درباره ایران

در پی گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تولید اورانیوم فلزی توسط ایران،‌ اتحادیه اروپا حمایت و اطمینان کامل خود را از اقدامات این نهاد اعلام کرد.

جوزپ بورل،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه ۲۳ بهمن‌ماه در صفحه توییترش ضمن اشاره به گفت‌وگو با رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس، نوشت: «من اطمینان کامل خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و حمایت از کار فنی بی‌طرفانه آژانس بار دیگر مورد تاکید قرار دادم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه به اعضایش اعلام کرده ایران‌ برخلاف توافق هسته‌ای، تولید اورانیوم فلزی را آغاز و بر این اساس، مقدار اندکی از این ماده را پس از نصب تجهیزات جدید در سایت نطنز تولید کرده است.

در پی این گزارش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت اقدام احتمالی ایران در ساخت اورانیوم فلزی و به طور کلی رفتارهای اخیر این کشور گامی است که جمهوری اسلامی در پیش گرفته تا «از برجام فاصله بگیرد.» او اشاره کرد همین امر تعاملات کنونی دولت آمریکا را با متحدان خود و کنگره در مورد ایران ضروری‌تر می‌کند.

از سوی دیگر، معاون وزیر خارجه روسیه هم اقدام ایران را موجب بدبینی به وضعیت برجام خواند و خواستار رویکرد «مسئولانه» جمهوری اسلامی شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی طی روزهای گذشته هشدار داده‌اند که در صورت عدم لغو تحریم‌ها توسط آمریکا در بازه زمانی مورد نظر، بر اساس مصوبه اخیر مجلس اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود.

 ایران اینترنشنال

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *