حمایت بیش‌از ۲۰ تشکل‌ کارگری جهان و صدها شخصیت‌ از اعتصابات سراسری کارگران صنعت نفت

بیش از ۲۰ تشکل کارگری جهان و صدها شخصیت ایرانی از اعتصابات سراسری کارگران صنعت نفت حمایت کردند + فیلم

اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز و پتروشیمی که از ۲۹‌خرداد ۱۴۰۰ شروع شده، مورد حمایت جهانی قرار گرفته است. این اعتصابات سراسری کارگران که «کمپین ۱۴۰۰» نامیده شده، تاکنون به پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های ۸ استان کشور گسترش یافته است.

با گسترش و ادامه «کمپین ۱۴۰۰»، دهها اتحادیه، سندیکا، فدراسیون و کنفدراسیون کارگری در جهان از این اعتصابات حمایت نمودند. در بیانیه مشترک بین‌المللی تشکل‌های کارگری، حمایت قاطع از اعتصاب هزاران کارگر پیمانی و پروژه‌ای اعلام شده است. همزمان با حمایت‌ تشکل‌های جهانی، شمار زیادی از شخصیت‌ها و فعالان صنفی و حزبی داخل کشور نیز به اعلام حمایت برخواسته‌اند.

شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه، شامل تشکل‌های کارگری از کشورهای مختلف جهان می‌باشد. این شبکه بین‌المللی شامل تشکل‌های کارگری کشورهایی از جمله: برزیل، اسپانیا، فرانسه،‌ بورکینافاسو، ‌اندونزی، الجزایر، هائیتی، سنگال، پاکستان، ترکیه، السالوادور، ایتالیا، فلسطین، کانادا، بلژیک، مراکش، پرتغال، سوئیس، آرژانتین و انگلستان می‌باشد که اعلام حمایت نموده‌اند.

شبکه بین‌المللی سندیکاها در بیانیه خود که روز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۰ منتشر کرد، اعلام نمود: « این شبکه بین‌المللی سندیکایی، حمایت و پشتیبانی خود را از کارگران اعتصابی و شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی و پروژه‌ای نفت اعلام می‌دارد.

حمایت تشکل‌ها و اصناف داخلی از اعتصابات سراسری کارگران

تا روز دوشنبه ۷ تیر ماه کارگران ۶۵ شرکت و مرکز نفتی، گازی، پالایشگاهی و نیروگاهی به کمپین ۱۴۰۰ پیوسته‌اند.

pastedGraphic.png

بدنبال گسترش و تداوم این حرکت کارگری، تعدادی از تشکل‌های صنفی داخل کشور با بیانیه‌های متعددی، حمایت خود را از تداوم اعتصابات کارگری در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی ایران اعلام کردند. از جمله:

۲۳۰ نفر از فعالان ملی، ملی ـ مذهبی، چپ، فعالان جمهوری‌خواه، صنفی، حقوق‌بشری و مدنی در داخل و خارج از ایران.

۱ـ سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۲ـ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳ـ گروه اتحاد بازنشستگان

۴ـ کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۵ـ کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر

۶ـ اتحاد بازنشستگان

۷-سندیکاها، فعالان کارگری و معلمان،

۸- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران.

۹- مادران شهدای آبان ۹۸

فیلم تعدادی از مادران شهدای آبان ۹۸ که هر کدام در پیام‌های جداگانه حمایت خود را از اعتصابات سراسری کارگران اعلام نموده‌اند

es in deinem Browser deaktiviert sein sollte.</div></div>

از جمله مادر رضا معظمی گودرزی در پیام خود گفته است: «اکنون که کارگران امتداد صدای آبان شده‌اند، این صدای همه ما است. همان صدایی که در آبان ۹۸ در کنار یکدیگر در خیابان‌ها برای حق‌مان فریاد زدیم. اگر چه در آبان صدای دادخواهی ما را با گلوله پاسخ دادند، اما صدای حق هرگز خاموش‌شدنی نیست. اکنون این فریادها را در اعتصابات کارگران زحمت‌کش می‌شنویم. ما خانواده‌های آبان بخاطر خون به ناحق ریخته فرزندان‌مان و میلیون‌ها فرزندان وطن‌مان که به ناحق کشته شده‌اند، از اعتصابات سراسری حمایت می‌کنیم. چرا که به سرنوشت مشترک‌مان آگاه هستیم.»

وزیر نفت مسئولیت نمی‌پذیرد

بیژن زنگنه وزیر نفت دولت آخوند روحانی، در پاسخ به این سوال که این وزارت‌خانه چه اقدامی برای این کارگران در دست دارد، گفت: «مشکل کارکنان پیمانی به ما ربطی ندارد».

با وجود همه بی‌اعتنایی‌های دولتی و بایکوت خبری که از طرف رادیو تلویزیون دیکتاتوری حاکم بر کشور اعمال می‌گردد، موج حمایت از اعتصابات سراسری کارگران رو به گسترش است.

Share: