حمایت رئیس جدید شورای امنیت از رد طرح تمدید تحریم‌های ایران

سفیر نیجر و رئیس ادواری شورای امنیت با فعال کردن “مکانیسم ماشه” علیه ایران مخالفت کرد و گفت به تصمیم ماه گذشته این شورا به ریاست اندونزی پایبند می‌ماند. او افزود که نیازی به ارائه قطعنامه علیه ایران احساس نمی‌کند.

نیجر از اول سپتامبر و به مدت یک ماه، ریاست یک ماهه شورای امنیت را بر عهده دارد. عبدو آباری، سفیر این کشور در نخستین موضع‌گیری، فعال کردن “مکانیسم ماشه” علیه ایران را رد کرد و از پایبندی به تصمیم قبلی شورا در همین راستا خبر داد.

عبدو آباری گفت که نیازی به ارائه یک قطعنامه تازه علیه ایران احساس نمی‌کند. او هم‌زمان افزود که اعضای دیگر شورای امنیت می‌توانند چنین کاری بکنند: «خود ایالات متحده می‌تواند این اقدام را بکند.»

ریاست ادواری ماه اوت را اندونزی بر عهده داشت. دیان دیجانی، سفیر اندونزی گفته بود: «با توجه به عدم توافق بین اعضای شورای امنیت، نمی‌تواند با خواست آمریکا موافقت کند.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

۲۶اوت، طرح آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران، با مخالفت ۱۳ عضو از ۱۵ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت روبرو شد. با این حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده گفت که تحریم‌های مورد نظر از نیمهشب ۲۰ سپتامبر به طور خودکار به جریان خواهند افتاد.

پمپئو مبنای این بازگشت را قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل دانسته‌ است.

روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آمریکا، اعضای دایم شورای امنیت (با حق وتو) هستند و آلمان، بلژیک، اندونزی، تونس، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت و گرنادین، آفریقای جنوبی و استونی، اعضای غیردائم آن.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید

هم‌زمان با اعلام موضع نیجر، نمایندگان ایران، آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه در پایتخت اتریش گرد آمدند و درباره چگونگی حفظ برجام رایزنی کردند.

عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره ایران پیش از آغاز این نشست گفته بود که اقدام ایالات متحده برای فعال سازی مکانیسم ماشه و احیای کامل تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران “یک بحث مهم” با کشورهای باقیمانده در برجام خواهد بود.

دولت ایران بارها تاکید کرده که آمریکا بعد از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸، حق دخالت در برجام را ندارد.

سه کشور اروپایی نیز پیش‌تر در بیانیه مشترکی یادآور شده‌اند که آمریکا دیگر عضو برجام نیست و “اقدام واشنگتن با تلاش‌های کنونی آنها برای حفظ برجام در تضاد است.”

Share: