شهرهای زیر روز – یکشنبه – شاهد اعتراضات مردمی بوده اند، در بسیاری از این اعتراضات شعارهایی در حمایت از مهاباد و کردستان شنیده شده است:
تهران: هفت حوض نارمک، تهرانپارس، عبدل آباد، اکباتان، بلوار فردوس، خیابان ولیعصر، ایستگاه های مترو،
مهاباد، سقز، سنندج، مریوان، بوکان، دهگلان، پیرانشهر، سردشت، جوانرود، کرمانشاه، مشهد، کرج، اراک، رشت، ارومیه، ربط (سردشت)، اصفهان، کرج (میان جاده حیدرآباد)، ثلاث باباجانی، پارسیان (هرمزگان)، روستای چاه مسلم بندرلنگه،

جمهوری اسلامی به حمله ای همه جانبه علیه کردستان ایران دست زده است. شهرهای کردستان شاهد گسیل نیروهای نظامی به اکثر شهرهای کردستان، تیراندازی های بی امان حتی با سلاح سنگین و کشته و مجروح کردن انقلابیون است. در این حملات تا به حال کشته شدن چندین نفر از مبارزان و مدافعان شهرها اعلام شده، تعداد زخمی ها نامعلوم است.

هه نگاو گزارش داده که جمهوری اسلامی جوانرود را به رگبار بسته است. چنین رفتار وحشیانه‌ای حتی در مخاصمات مسلحانه یک جنایت تمام عیار بین‌المللی محسوب میشود. جمهوری اسلامی یک دولت فروپاشیده در حقوق بین‌الملل است و جامعه جهانی بایستی نسبت به توقف کشتار در کُردستان اقدام عملی فوری انجام دهد. در جوانرود مردم سنگربندی کرده و با نیروهای سرکوبگر مبارزه می کنند. اعتراضات مردم جوانرود در تمام طول روز ادامه داشته و با فرا رسیدن شب تشدید شده است. مردم با دست خالی از خانه ها بیرون آمده و به مقابله با سرکوبگران می روند.

جوانرود، حملات بی وقفه ی سرکوبگران – 29 آبان

جوانرود، مقامت مردم عليه سرکوبگران

مهاباد: بعد از لشکرکشی گسترده ی شب گذشته به مهاباد، در طول روز چندین هلی کوپتر بر فراز شهر در حال گشت زنی بوده و سپاه در خیابان ها رژه می رفته و عملا حکومت نظامی برقرار کرده است. تمام کسبه و بازاریان شهر دست به اعتصاب زده اند. مردم همچنان در خیابان های مهاباد حضور دارند و با فرا رسیدن شب درگیری ها شدت گرفته است.
گزارش دریافتی: ما مردم مهاباد خواهان حمایت شهرهای اطراف و همچنین شهرهای بزرگ و مرکزی هستیم. چندین روز است کە همچنان از راه ارومیه به مهاباد تجهیزات وارد می کنند و تجهیزات خود را در صداوسیما و … مستقر کرده اند. امروز برای چند ساعت کمی اینترنت و خط های تلفنی وصل شد وگرنە از دیشب تاحالا برق را قطع کردند. خواهشمندم فیلم هارا پخش کنید و مردم مهاباد را تنها نگذارید.

کاروان خودروهای سپاه و یگان ویژه در مهاباد

سنگربندی خيابانی در مهاباد – 29 آبان

پیرانشهر: در پیرانشهر بعد از جانباختن دو تن از معترضان زن، مرد، پیر و کودک به خیابان ها ریخته اند. طاهر عزیزی و کاروان قادر شکری، یکشنبه شب در پیرانشهر بر اثر اصابت گلوله جان باخته است. مراسم تششیع این دو جانبه ی راه آزادی با حضور انبوه مردم برگزار شد.

مریوان: در مریوان مردم در همبستگی با مهاباد به خیابان ها آمده اند. بیشتر شهرهای کردستان هم اکنون محل جنگ و گریز مردم با نیروهای سرکوبگر است. مریوانی ها در زیر آتش گسترده ی سرکوبگران خواهان آزادی زندانیان سیاسی شدند.

مريوان، زندانی سياسی آزاد بايد گردد – 29 آبان

سردشت: در جریان درگیری های امشب در سردشت میان جوانان انقلابی و نیروهای تا دندان مسلح سرکوبگر یک سرهنگ سپاه به نام قاسم نصیری به هلاکت رسید و تعدادی از نیروهای سرکوبگر هم زخمی شده اند.

سردشت، کردستان امشب درگیر یک جنگ تمام عیار است – بامداد 30 آبان

بوکان: ساعت ۵ بامداد روز یک‌شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱، نیروهای سرکوبگر حکومتی با حمله به منازل در محله مجبورآباد بوکان، ضمن بازداشت شهروندان اقدام به تخریب منازل و سرقت پول، طلا و حتی موبایل ساکنین این محله کرده‌اند. بنابر گزارش ها بوکان زیر سنگین‌ترین حمله نظامی حکومت قرار گرفته است و مردم کماکان با سرودهای انقلابی در خیابان ها حضور دارند.

بوکان، حمله ی نظامی سنگين حکومت و مقاومت مردم – 29 آبان

سنندج: جوانان سنندجی همچنان در خیابان ها حضور دارند و با روشن کردن آتش و جنگ و گریز با ماموران، شعله های مبارزه را زنده نگاه می دارند.

جوانان انقلابی در گریزه سنندج خیابان را تسخیر کرد‌ه‌اند – کشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱

دهگلان: در جریان اعتراضات امشب دهگان، محسن نیازی مورد اصابت گلوله واقع شده و جان باخته است. مردم انقلابی دهگلان با شعار: شهید نمی‌میرد، به استقبال پیکر محسن نیازی رفتند.

اعتصاب کامل کسبه و بازاریان: شهرهای بوکان، مهاباد، اشنویه، پیرانشهر، سردشت، بانه، مریوان، دیواندرە، دهگلان،
سقز، سنندج، قروە، بیجار، کرمانشاه، پاوە، جوانرود، کامیاران، ایلام، تکاب در اعتصاب کامل هستند.

حمله به مقر حزب دموکرات کردستان در اقلیم کردستان اعراق: ویدیوهایی از حمله جمهوری اسلامی به مقر حزب دموکرات کردستان در در کشور عراق منتشر شده است. بنا به گفته رسانه های نزدیک به حکومت، این حمله با موشک و پهباد شاهد صورت گرفته است.

حمله ی حکومت ايران به مقر حزب دموکرات کردستان در عراق – 29 آبان

فراخوان مرکزی همکاری احزب کردستان ایران: مرکز همکاری احزاب کردستان ایان در بیآنیه ای خطاب به مردم مبارز ایران و سازمان‌های حقوق بشر و مجامع بین‌المللی نوشته است: در چند روز اخیر و در طی اعتراضات مردمی در همه نقاط ایران، جمهوری اسلامی به طرز چشمگیری همه شهرهای کوردستان را ملیتاریزه کرده و از سرکوب خونین معترضان هیچ ابایی ندارد. در همه شهرهای کوردستان رژیم با قطع اینترنت و برق در برخی نواحی شهرها، حضور بی‌شمار نیروهای انتظامی و پاسدار همراه با تانک و زره‌پوش در خیابان‌ها و میادین شهرها، فضایی پر از رعب و وحشت را در کوردستان ایجاد کرده و به قلع و قمع مردم آزادیخواه در چندین شهر دست زده است.
مرکز همکاری احزاب کوردستان ایران از همه مردم مبارز ایران درخواست کرده به هر شکل ممکن و با حضور بی شمار خود در اعتراضات و تظاهرات خیابانی پشتیبانی خود را از مردم نستوه و مبارز کوردستان اعلام بدارند و اتحاد و همبستگی سراسری علیه جمهوری اسلامی را تقویت کنند. این تشکل از تمامی سازمان‌های حقوق بشری و مجامع بین‌المللی هم تقاضا کرده است برای جلوگیری از کشتار مردم در کوردستان، رژیم جمهوری اسلامی را تحت فشار قرار داده و از مقاومت دلیرانه مردم کورد پشتیبانی کنند.

فراخوان زنان مبارز انقلابی سنندج خطاب به مردم انقلابی ایران بخصوص تهران! در این شرایط انقلابی که در چندین شهر کردستان، شهرها به دست مردم انقلابی بدون اسلحه افتاده و با توجه به اینکه رژیم با اسلحه سنگین از دیشب وارد مهاباد شده، از همه مردم انقلابی میخواهیم برای اتحاد با انقلاب به خیابان ها بیایید و کردستان را تنها نگذارید و اتحاد انقلابی را در این شرایط سخت حفظ کنیم.
پیروزی از ماست به پا خیزید – سنندج ۲۹ آبان ۱۴۰۱

مشهد: در مشهد جوانان انقلابی امشب با نارنجک های دست ساز سرکوبگران را فراری دادند.

تهران: اعتراضات در شهرک اکباتان به حمایت از مهاباد و کردستان. معترضین شعار می دهند: مهاباد، کردستان الگوی کل ایران.

شهرک اکباتان: مهاباد، کردستان الگوی کل ایران  – 29 آبان

گلوگرد چغاخور چارمحال بختیاری: مراسم چهلم رشید رشیدی در گلوگرد با حضور انبوهی از مردم برگزار شد.

اعتراضات دانش آموزان:

شورای هماهنگی تشکل های فرهنگیان روزهای یکشنبه و دوشنبه را اعتصاب سراسری اعلام کرده است. دانش آموزان در مهرشهر کرج، شاهین شهر و دهگان به خیابان آمده اند.

کزارش دریافتی از قم: در مقابل مدرسه برقعی در قم دانش آموزان دختر توسط یک بسیجی و یک آخوند که برای سخنرانی به این مدرسه رفته بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در تصاویر دیده می شود که یکی از دانش آموزان دختر با آمبولانس به بیمارستان منتقل می‌شود.

گزارش دریافتی از تبریز: صبح امروز ماموران امنیتی رژیم به دلیلی که هنوز مشخص نیست به دبیرستان دخترانه‌ی فرزانگان تبریز حمله کردند. گزارش شده که دانش‌آموزان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تعدادی دستگیر شده‌اند. اولیای مدرسه به محض وقوع این حمله با والدین دانش‌آموزان تماس گرفته و از آن‌ها خواسته‌اند برای بردن فرزندانشان به سلامت به مدرسه بروند. در مدرسه‌ی همسایه که دبیرستان پسرانه‌ی مدنی است دانش‌آموزان پسر به محض اطلاع از این مساله دست به اعتصاب و تحصن زدند و کلاس‌های یازدهم و دوازدهم اعتصاب کرده‌اند.

اعتصاب ها و اعتراضات دانشجویی

روز یکشنبه در دانشگاه های زیر اعتصاب و تجمع گزارش شده است:

دانشگاه آزاد شهر قدس، دانشکده فنی دانشگاه آزاد تهران واحد شمال، دانشکده حقوق دانشکاه خوارزمی، دانشگاه هنر شیراز، دانشگاه علم و صنعت، دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه تبریز، دانشگاه گیلان، دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیر، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دانشکده ادبیات دانشگاه علامه، دانشگاه آزاد ساری، دانشکده روانشناسی خوارزمی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشگاه آزاد تهران واحد سوهانک، دانشکده فیزیک و مهندسی دانشگاه پلی تکنیک، دانشکده علامه طباطبایی، دانشگاه آزاد نجف‌آباد اصفهان، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، دانشکده روانشناسی خوارزمی، دانشگاه فنی کسری کرمانشاه، دانشکده فنی دانشگاه یزد، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی

ناامنی شدید در دانشگاه شهید صدوقی یزد: ‌بنا به گزارشات واصله، دانشجویان دانشگاه شهید صدوقی یزد در دانشگاه محصور مانده‌اند و نیروهای امنیتی دانشگاه را محاصره کرده‌اند و امکان خروج از دانشگاه برای دانشجویان مقدور نیست. این اقدام امنیتی جهت سرکوب دانشجویانی صورت گرفته که امروز به حمایت از مردم معترض تجمع کرده بودند و اکنون تنها با حضور خانواده و مردم، امکان خروج امن ایشان از دانشگاه مقدور است.

اعتصاب کامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت: گفته می‌شود که دانشجویان ضمن اینکه در کلاس‌ها حضور پیدا نمی‌کنند، از پرداخت شهریه و همچنین شرکت در امتحان نیز خودداری خواهند کرد.

سایر خبرها و گزارش ها

کنفرانس مطبوعاتی مربی و کاپیتان تیم ملی ایران: احسان حاج‌صفی، کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران در نشست خبری جام جهانی که پیش از بازی با انگلیس برگزار شد در حالی که در کنار کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نشسته بود سخنانش را با نام “خدای رنگین‌کمان” آغاز کرد. او با تسلیت به “تمام خانواده داغدار ایران” گفت: «این را بدانند که ما کنارشان هستیم و با آن‌ها همدردی می‌کنیم. باید قبول کنیم که شرایط کشورمان خوب نیست. مردم شاد نیستند و همه ناراحتند. ما اینجاییم دلیل بر این نیست که صدایشان نباشیم و یا به آن‌ها احترام نگذاریم.»

ماریا طلعتی دختر جوان زندانی ترکمن را در یابید: lماریا طلعتی  دختر جوان ۲۲ ساله ترکمن از شهر گنبد کاووس، یک هفته است در بازداشت بسر میبرد و خانواده اش تحت فشار میباشند که  سکوت کنند .ماریا در زندان دست به اعتصاب غذا زده و این حرکت اعتراضیش نشان می دهد  که می خواهد صدایش شنیده شود. صدای ماریا طلعتی باشیم.

سالگرد جان باختن خلیل عالی‌ نژاد؛ بازداشت ۱۹ تن از شهروندان یارسان در شهرستان صحنه: روز جمعه ۲۷ آبان ماه کاکی سعید الماسی، سیاوش کلیایی، کامیاب حیدری، سید علی دکه ای، سیدشاهو شاه ابراهیمی، افشین عظیمی، میثم عظیمی، حمید زندی نژاد، نوید حسن لو، سید فواد شاه ابراهیمی، فائزه رعنایی،‌ نقی رحمانی، امین ملک زاده، حمید افشار، رشید محمدی،‌ بردیا تاجدینی، معراج همتی،‌ امین ملک زاده و فرزاد رحمت آبادی در جریان مراسم سالگرد جان باختن خلیل عالی‌ نژاد یکی از چهره های سرشناس آیین یارسان توسط نیروهای امنیتی در شهرستان صحنه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گفته یک منبع مطلع به هرانان: “این مراسم با حضور نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و آن ها اقدام به تیراندازی و پرتاب گاز اشک آور کردند”.

اعتصاب کارگران ایران تایر: کارگران ایران تایر صبحدم یکشنبه ساعت ١٢ونیم شب با تعطیلی کار در شیفت شب دست به اعتصاب زدند.

دومین روز اعتصاب: کارگران شرکت مرتب در تهران امروز دومین روز اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند

استعفای مجری مشهور صدا و سیما: داود عابدی، مجری سرشناس ورزشی در شبکه خبر، با انتشار پستی در اینستاگرام از صدا و سیما استعفا داد. او نوشت: «اجراى برنامه‌های ورزش انرژى مى‌خواهد که من این روزها در خود حس نمى‌کنم. چطور می‌توان با این همه آه و حسرت و اندوه در هر گوشه از سرزمین نقش مجری خوشحال و پرانرژی در ورزش را ایفا کنم؟»
پیش‌تر نیز باربد بابایی، مجید غضنفری، محمد حسنی، مجتبی پوربخش و پیمان شیخی، دیگر مجریان شناخته‌شده تلویزیون استعفای‌شان را در واکنش به اعتراضات سراسری و در حمایت از مردم اعلام کرده بودند.

هنگامه قاضیانی بازیگر سینما و تلویزیون به خاطر اعلام همبستگی با مردم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

طیبه سادات میرحسینی خبرنگار صدا و سیما بازداشت شد: طیبه سادات میرحسینی، خبرنگار صدا و سیما توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. به گفته یک منبع مطلع، بازداشت خانم میرحسینی روز پنجشنبه ۲۶ آبان توسط نهاد امنیتی و احتمالا به دلیل  انتشار استوری هایی در حمایت از اعتراضات سراسری صورت گرفته است.

پیام حشمت مهاجرانی به فوتبالیست ها: حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در حمایت از خیزش انقلابی ایرانیان، در یک پست اینستاگرامی خطاب به بازیکنان تیم‌ ملی فوتبال نوشت: «مگر شما فرزندان این آب و خاک نیستید؟ پس با مردم مصیبت‌زده و داغ‌دیده حرکت کنید و دین خود را به مردم ادا کنید. یادتان نرود هیچ‌وقت اتفاقات بزرگ تاریخ نام بزرگان خود را از یاد نمی‌برد. تاریخ قابل تکرار نیست، از خود نام نیک بر جای بگذارید.»

انجمن فیلم کوتاه ایران: از این پس کنار مردم خواهیم ایستاد: انجمن فیلم کوتاه ایران با انتشار بیانیه‌ای، با بیان این‌که کشته‌شدن کیان پیرفلک و ده‌ها کودک و نوجوان حجت را بر آنان تمام کرده، اعلام کرد: «از این پس در واقعیت زندگی و کار خواهیم کرد و جایی خواهیم ایستاد که مردم عزیز ایران ایستاده‌اند.»
در بیانیه این انجمن که ۲۸ آبان منتشر شد، به «خط‌قرمزهای فراوان» حکومت در سینما از جمله «منع موضوعاتی از قبیل کودک‌کشی» اشاره شده و آمده است این همان است که «امروز در عین ناباوری به هولناک‌ترین و عریان‌ترین شکل نه در فیلم‌ها که در کوچه و خیابان‌های شهرمان می‌بینیم».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *