01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

حمله هوایی ترکیه به شمال سوریه؛ هفتاد نفر کشته و مجروح شدند

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور ساعت ۲۲ یکشنبه ۱۶ مهر / ۸ اکتبر به شمال سوریه حملات هوایی انجام داد و شش هدف از جمله تأسیسات نفتی و پناهگاه‌های متعلق به کُردهای «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) را بمباران کرد.

در بیانیه وزارت دفاع ترکیه همچنین گفته شد که شمار زیادی از نیروهای ی‌پ‌گ «خنثی» شدند؛ عبارتی که معمولاً به جای «کشتن» به‌کار می‌رود.

منابع نزدیک به نیروهای کرد در شمال سوریه از کشته شدن دست کم ۲۰ نفر در جریان حمله هوایی ترکیه به این مناطق خبر دادند.

در حمله هوایی ترکیه که گفته می‌شود یک پایگاه نیروهای پلیس کرد در استان حسکه واقع در شمال شرق سوریه را هدف قرار داده است، همچنین ۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

با این حال وزارت دفاع ترکیه به‌طور دقیق اعلام نکرد که حملات هوایی در کدام مناطق صورت گرفته است.

در بیانیه فوق گفته شده است که در جریان این حملات، «تمامی تدابیر لازم جهت جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان، عناصر دوست، بناهای تاریخی، فرهنگی و محیط زیست اتخاذ شد».

دیده بان حقوق بشر سوریه، نهاد غیردولتی مستقر در لندن، دوشنبه ۱۷ مهر / ۹ اکتبر از بمباران «شدید» شبانه در شمال شرق سوریه خبر داد.

پس از بمب‌گذاری انتحاری یکشنبه ۹ مهر / یکم اکتبر در آنکارا، ترکیه حملات به خاک سوریه را از پنج‌شنبه گذشته ۱۳ مهر / ۵ اکتبر آغاز کرده و آن را با حق دفاع از خود توجیه می‌کند.

وزارت دفاع ترکیه شامگاه پنج‌شنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای این کشور به شمال سوریه حملات هوایی انجام داده و ۳۰ هدف از جمله «پناهگاه‌ها و انبارها» را منهدم کرده‌اند.

در همان روز در حمله پهپادی به یک دانشکده نظامی در مرکز سوریه ۱۱۲ نفر از جمله چندین نفر غیرنظامی کشته و ۱۲۰ نفر زخمی شدند.

در بمب‌گذاری انتحاری آنکارا دو افسر پلیس مجروح و دو مهاجم کشته شدند. حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفت. پلیس ترکیه دو روز پس از این حمله حدود یک‌هزار نفر را به اتهام ارتباط با کُردها بازداشت کرد.

ترکیه «یگان‌های مدافع خلق»  را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان که فعالیت آن در این کشور ممنوع است می‌داند و هر دو را در زمره سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده است.

نیروی هوایی ترکیه بارها علیه نیروهای پ‌ک‌ک در شمال عراق حملاتی انجام داده است.

ارتش ترکیه از سال ۲۰۱۶ چندین حمله نظامی در شمال سوریه انجام داده است که عمدتاً «یگان‌های مدافع خلق» را هدف قرار داده است. این کشور همچنین مناطق مرزی سوریه را هم اشغال کرده است.

در اروپا و آمریکا فقط پ‌ک‌ک در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد. «نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری کردها و «یگان‌های مدافع خلق» متحد نزدیک ایالات متحده در مبارزه با اسلام‌گرایان «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه هستند.