حوادث کار برای کارگران با بیش از ۲۰۰۰ کشته و ۳۶هزار مصدوم در سال

آمار تلفات ناشی از حوادث کار در ایران طی سال‌های گذشته روند رو به رشدی داشته است. تنها در سال ۱۳۹۶ سازمان پزشکی قانونی ایران مرگ یک هزار و ۶۷۵ کارگر را ثبت کرده است. آمار کارگران کشته شده در هنگام کار برای سال ۱۳۹۵ هم ۱۶۴۴ تن گزارش شده است.

در حالیکه حسن هاشمی قاضی‌زاده، وزیر مستعفی بهداشت و درمان دولت روحانی شمار کارگران فوتی بر اثر حادثه در محل کار را سالانه بیش از ۲ هزار تن اعلام کرده بود، شهباز حسین‌پور، نماینده بردسیر و سیرجان در مجلس، روز چهارشنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۷ آمار کارگران کشته شده در حین انجام کار را «سالانه نزدیک به یک‌هزار نفر» اعلام کرد. با این حال این نماینده مجلس، آمار کارگران کشته شده در محل کار را «تکان‌دهنده» خواند.

حسن هاشمی قاضی‌زاده که ماه پیش از مقام خود استعفا داد، آسیب‌هایی که بر اثر حوادث کار بطور روزانه به کارگران در ایران وارد می‌شود را شامل حال حداقل ۱۰۰ کارگر دانسته است. وزیر بهداشت و درمان پیشین، در سال گذشته به صراحت فقدان ایمنی کارگاه‌ها را علت اصلی مرگ کارگران در محل کار دانسته و گفته بود: «۴۰ درصد کارگاه‌ها ایمنی لازم را ندارند.»

این آمار در حالی اعلام می‌شود که تنها از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ دی‌ماه، مرگ ۴ کارگر در نقاط مختلف ایران به ثبت رسیده است.

در همین سه روز چندین کارگر در محل کار و یا در راه رفتن به محل کار، صدمه دیدند. کارگران ساختمانی بدون بیمه بیشترین سهم را در حوادث کار و کشته شدن هنگام کار دارند. اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا به حال آمار دقیقی از حوادث کار برای امسال منتشر نکرده است.

دردناک‌ترین حوادث کار در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ با فروریختن معدن یورت در استان گلستان رخ داد که مرگ ۴۳ معدنچی را در پی داشت. این حادثه مردم ایران را در بهت و ماتم فروبرد. چندی بعد کمیته ویژه‌ای که برای بررسی این حادثه تشکیل شده بود، تنها کارفرما را «مقصر» حادثه دانست. حسن روحانی در همان روزها در یک اقدام تبلیغاتی به محل حادثه رفت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت قول داد که مطالبات کارگران کشته شده به بازماندگان آنها پرداخت شود و تا زمان بازسازی و ایمن‌سازی معدن، از بازگشایی آن جلوگیری خواهد شد.

اما با گذشت بیش از یک سال از این حادثه نه تنها معدن یورت به هواکش‌ مخصوص مجهز نشد، بلکه ۲۲ دی خبرگزاری‌های ایران از مرگ یک کارگر معدن در نزدیکی شهر نور واقع در استان مازندران خبر دادند. ۱۰ دی هم کارگر معدن سیمان زرندیه ساوه در استان مرکزی حین انجام کار جان باخت. در همین روزها حداقل دو کارگر مراغداری در تبریز جان باختند، یک کارگر در مجتمع مس سرچشمه هنگام انجام کار کشته شد و چندین کارگر هم به دلیل سقوط از بلندی و یا ریزش دیواره چاه، جان خود را از دست دادند.

Share: