حوادث کار و آمار بالای خسارات جانی در ۵ ماه نخست سال جاری در آذربایجان شرقی + نمودار

در روز ۱۰ مهرماه ۹۸ به نقل از آرتین کمالی، مدیر کل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی نوشت که طی ۵ ماه نخست سال جاری ۲۹ کارگر بر اثر حوادث کار جان باخته‌اند.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی در باره حوادث کار گفت: «در این مدت یعنی در ۵ ماه اول سال ۹۸، تعداد ۵۸۳ کارگر نیز بر اثر مصدومیت ناشی از حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند.»

کمالی با اشاره به اینکه سال گذشته ۷۳ نفر بر اثر حوادث کار در استان جان خود را از دست داده و یک هزار و ۳۰۶ نفر نیز مصدوم شده بودند، در باره خسارات جانی کارگران در پنج ماه نخست سال جاری افزود: «۱۵ نفر از فوت شدگان به علت سقوط از بلندی، ۱۰ نفر بر اثر برخورد جسم سخت، ۳ نفر به دلیل برق گرفتگی و یک نفر نیز بر اثر سوختگی جان خود را در این مدت از دست داده‌اند.»

حوادث کار
نمودار حوادث کار و آمار بالای خسارات جانی در ۵ ماه نخست سال جاری در آذربایجان شرقی

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، در سه ماهه نخست امسال ۴۲۱ کارگر در «حوادث ناشی از کار» جان خود را از دست دادند که ۴۱۷ نفر از آنها مرد و چهار نفر زن بوده‌اند.این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۷.۹ درصد رشد را نشان می دهد.

در رابطه با کارگران ساختمانی، علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی می‌گوید: «اولین مشکل غیرتخصصی بودن کار ساختمانی است و بعد از آن نبود امنیت شغلی برای کارگران عملا قدرت دفاع آن‌ها را برای ورود به مشاغل پرمخاطره کم می‌کند.»

خدایی می‌گوید:

«ما کارگاه‌های بیشماری را داریم که وسایل ایمنی به کارگر داده نمی‌شود و این کارگران  به دلیل نداشتن امنیت شغلی، به این وضعیت تن می‌دهد.

خاطر نشان می‌شود که پایین بودن استانداردها و نبود ایمنی در محیط و شرایط کار در ایران باعث مرگ و زخمی شدن بسیاری از کارگران می‌شود. در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در جهان جایگاه رتبه ایران بسیار پایین و ۱۰۲ اعلام شده است.

Share: