حوادث کار

سقوط مرگبار کارگر سیرجانی در دستگاه سنگ شکن و مرگ کارگر دیگر در عسلویه بر اثر استنشاق گاز سمی

روز سه‌شنبه ۵ اسفند ماه ۹۹، در دو حادثه جداگانه به دلیل نبود شرایط ایمنی محیط کار، سقوط مرگبار کارگر سیرجانی در دستگاه سنگ‌شکن و مرگ کارگر دیگر در پارس جنوبی عسلویه را به دنبال داشت.

بنا به گفته منابع کارگری در استان کرمان، روز سه‌شنبه ۵ اسفند ماه، کارگر جوانی در جریان حادثه سقوط از ارتفاع به درون دستگاه آسیاب (خردکن سنگ) در یک واحد صنعتی در بردسیر سیرجان جان خود را از دست می‌دهد.

وی از کارگران خدماتی و نظافتی کارخانه فولاد سیرجان ایرانیان بوده است که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در این واحد صنعتی مشغول به کار بوده است.

بنا به این گزارش، جوانب مختلف این حادثه مرگبار از سوی بازرسان مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود مشکل در کارخانه بوده و یا خطایی از سوی کارگر باعث بروز چنین حادثه‌ای شده است.

این منبع کارگری خاطرنشان کرد: «کارخانه فولاد سیرجان ایرانیان به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه میدکو در شهرستان‌های بردسیر و سیرجان فعالیت می‌کند و در نظر نگرفتن ایمنی در معادن سیرجان و استان کرمان موضوع جدیدی نیست.»

جان باختن یک کارگر پیمانکاری عسلویه بر اثر استنشاق گاز سمی

به گزارش منابع کارگری در عسلویه، عصر روز سه‌شنبه ۵ اسفند ماه ۹۹، یک کارگر پیمانکاری عسلویه بر اثر استنشاق گاز سمی جان خود را از دست داد.

منابع کارگری در پارس جنوبی در این باره گفتند: «یک کارگر ۲۳ ساله به نام محمدرضا احمدی، ساعت ۱۷.۳۰ دقیقه روز سه‌شنبه به دلیل استنشاق گاز سمی جان باخته است.»

براساس این گزارش، اطلاعات اولیه حاکی از این است که علت مرگ، استنشاق گاز سمی در محیط بسته بوده است.

رعایت اصول ایمنی محیط و شرایط کار قبل از انجام هر کاری ضروری است و بایستی مدیران شرکت‌ها و معادن به آن توجه داشته باشند، اما متاسفانه فراهم کردن الزامات و محیط ایمن برای کارگرانی که در این شرکت‌ها و معادن مشغول به کار هستند، برای مدیران و کارفرمایان چندان اهمیتی نداشته و یا حداقل بهای لازم برای آن پرداخته نمی‌شود.

امری که باعث می‌شود روزانه شاهد چنین حوادث تلخ و ناگواری بوده و کارگران در چنین حوادث مرگباری جان خود را از دست بدهند.

Share: