حکم اعدام پنج نفر از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۹۶ تایید شد

خبرنگاران جوان به نقل از یک «منبع آگاه» در دیوان عالی کشور گزارش‌ها درباره تایید حکم اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ را تکذیب کرد.

سایت «هرانا» گزارش داده بود که حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی در دیوان عالی کشور تأیید شده است.

این سه نفر که همگی متولد سال‌های اولیه دهه هفتاد هستند، اسفند پارسال در دادگاهی به ریاست ابوالقاسم صلواتی، با اتهام‌هایی چون درگیری مسلحانه، خروج غیرقانونی از کشور و شرکت در اعتراض‌ها و مشارکت در تخریب روبه‌رو شده بودند.

در آن زمان با صدور حکم اعدام برای این سه تن، سازمان عفو بین‌الملل محاکمه آنها را «ناعادلانه» خوانده و گفته بود آنها در دوران بازجویی برای گرفتن اعتراف، تحت شکنجه قرار گرفته بودند.

در این حال خبر تایید حکم اعدام این معترضان بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت، اما منبع خبری باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید که «حکمی درباره بازداشت شدگان آبان‌ماه تایید نشده است».

اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ با سرکوب شدید نیروهای امنیتی و انتظامی روبه‌رو شد و بنا بر آمار بین ۳۰۰ تا هزار و ۵۰۰ تن در جریان این اعتراض‌ها کشته شده و هزاران تن نیز بازداشت شدند.

عفو بین‌الملل پیشتر هشدار داده بود که بازداشت‌شدگان آبان در معرض خطر شکنجه و بدرفتاری‌های، حکم‌های سنگین و طولانی‌مدت زندان قرار دارند.

Share: