حکم جدید قضایی برای نرگس محمدی؛ ۲ سال و نیم زندان، ۸۰ ضربه شلاق

نرگس (2)

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در ایران، از سوی دادگاه کیفری تهران به ۳۰ ماه زندان، ۸۰ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی محکوم شد. اتهامات وارد شده به نرگس محمدی در ارتباط با پرونده‌ بهمن ۹۸ است که در دوران حبس برای وی گشوده شده بود. اتهامات مطرح شده در پرونده جدید نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار بیانیه، تحصن در دفتر زندان، نافرمانی از ریاست زندان، تخریب شیشه‌ها، افترا نسبت به اتهام شکنجه‌گری و ایراد ضرب و جرح عنوان شده است. نرگس محمدی، که از بدرفتاری مقامات زندان اوین طرح شکایت کرده بود، در اعتراض به این پرونده، با بیان اینکه شاکی در جایگاه متهم نشسته است، حاضر به شرکت در جلسات دادگاه  نشد و اعلام کرده بود که از رای صادره تبعیت نخواهد کرد. 

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، در کانال تلگرام خود با عنوان «پاسخگویی به روش قوه قضائیه: حکم زندان و شلاق برای نرگس محمدی» نوشت: «نرگس محمدی که در مهرماه گذشته، پس از ۸ سال و نیم حبس از زندان آزاد شده بود، به ۲ سال و نیم حبس جدید، ۸۰ ضربه شلاق تعزیری، و پرداخت جزای نقدی محکوم شده است». 

تقی رحمانی، با اشاره به حکم جدید دستگاه قضایی ایران، یادآور شده است: «دستگاه قضایی بخش اصلی این حکم را، به خاطر اعتراض خانم محمدی به بدرفتاری شدید ماموران قضایی و امنیتی و افشاگری او علیه مسئولان وقت زندان اوین صادر کرده است».

تقی رحمانی، با بیان اینکه «این فعال حقوق بشر در اسفندماه با انتشار یک ویدیو و بیانیه‌ای مکتوب، به افشاگری علیه مسئولان زندان پرداخت و نسبت به آزار جنسی زندانیان زن در بازداشتگاه‌های ایران هشدار داد»، یادآور شد: نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، در اظهارات خود از جمله به «اقدام به لمس نامتعارف و ضرب و جرح از سوی مسئولان زندان اوین و رئیس وقت زندان، غلامرضا رضائی، در هنگام انتقال اجباری به زندان زنجان در روز سوم دی ۹۸» اشاره کرده بود. 

نرگس محمدی در بخشی از بیانیه خود در مورد رویدادهای روز سوم دی ماه ۹۸، توضیح داده بود: «با حمله ناگهانی و شدید ریاست زندان شوکه شدم. در حالی‌که ازحمله ایشان عصبانی بودم و فریاد می‌کشیدم، تذکر دادم که حق نداشتند به من دست بزنند».

نرگس محمدی، درباره اتفاقات روز سوم دی ماه، اقدام به طرح شکایت نمود اما شکایت وی از غلامرضا رضائی، رئیس وقت زندان اوین مورد رسیدگی قرار نگرفت، در عوض شکایت وزارت اطلاعات در دوران ریاست‌جمهوری حسن روحانی و رئیس زندان در دوران ریاست ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه به محاکمه مجدد وی منجر شد. 

نرگس محمدی در اعتراض به طرح شکایت جدید علیه وی، گفته بود: «من به دلیل دروغ، نیرنگ، توهین، و تعرض مردان اوین و در اعتراض به دست درازی، حملات و رفتارشان شیشه‌هایِ در و پنجره ساختمان ریاست زندان را شکستم؛ نه چنین نظامی، نه چنین زندان‌هایی و نه نظم چنین زندان‌هایی را به رسمیت نمی‌شناسم». 

نرگس محمدی، پس از تحمل بیش از ۸ سال زندان، روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه ۹۹ از زندان آزاد شد.

در تیر ماه سال گذشته، کیانا و علی، فرزندان نرگس محمدی و تقی رحمانی، با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی، اعلام کردند که ۱۱ ماه است صدای مادرشان را نشنیده‌اند.‌ پس از انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، گروهی از کاربران در توییتر با هشتگ «صدای_نرگس_باش» خواستار آزادی این فعال حقوق بشری شدند. 

Share: