بنا به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، در روزهای اخیر احکام سنگینی برای دانشجویان بازداشت شده در جریان اعتراضات اخیر در ایران صادر شده است. بر اساس این گزارش، چهار نفر از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در تهران، در مجموع به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

تبلیغ بازرگانی

کانال شوراهای صنفی دانشجویان در تلگرام، گزارش داد که چهار دانشجوی معترض دانشگاه علامه طباطبایی در تهران، به نام‌های میلاد عبدی، یوسف ظریف، محمدحسین شعائی و رادبه کشاورز، با حکم دادگاه انقلاب در مجموع به ۹ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

شورای صنفی دانشجویان ضمن اعلام این خبر نوشت که شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب به ریاست ایمان افشاری و شعبه ٢۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست علی مظلوم، محاکمه و صدور احکام زندان برای دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، میلاد عبدی، دانشجوی رشته مددکاری دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه، توسط قاضی صلواتی به ۵ سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و یک سال ممنوعیت حضور در فضای مجازی محکوم شده است.

گفته می شود که میلاد عبدی در تاریخ ۱۵ آبان در نزدیکی خوابگاه دانشجویی‌ توسط نیروهای لباس‌شخصی بازداشت شده و همچنان در زندان به سر می‌برد.

همزمان، محمدحسین شعائی دانشجوی کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، با حکم قاضی ایمان افشاری، به ۲ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و تهیه پژوهشنامه‌ای ۱۱۰ صفحه‌ای پیرامون وطن‌دوستی، ادب و آسیب‌رسانی به افکار عمومی، محکوم شده است.

همچنین یوسف ظریف دانشجوی رشته گردشگری دانشگاه علامه نیز به یک‌ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

همزمان رادبه کشاورز از دیگر دانشجویان دانشگاه علامه نیز در حکم بدوی به اتهام «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال زندان، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال منع عضویت در گروه و دسته‌جات سیاسی، محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرده است.

در روزهای اخیر احکام سنگینی برای دانشجویان معترض صادر شده است. بر اساس گزارش کانال تلگرامی «دانشجویان متحد»، بیتا حقانی دانشجوی گرافیک دانشگاه قدسیه ساری در دادگاه انقلاب این شهر، به ۱۸ سال حبس تعزیری با الزام اجرای پنج سال زندان محکوم شده است.

همچنین نازلی سعیدی دانشجوی پزشکی اردبیل و دانشجوی میهمان علوم پزشکی تبریز نیز، با حکم شعبه یک انقلاب تبریز به ۱۵ ماه حبس تعزیری، پرداخت ۱۰ میلیون تومان و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که بهزاد قدیری دانشجوی سال آخر رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز به ۳ سال و سه ماه حبس و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

از آغاز اعتراضات سراسری در پی مرگ مهسا امینی، دانشجویان در بیش از ۱۴۴ دانشگاه ایران دست به اعتراض زدند. بر اساس گزارش هرانا ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، حداقل ۷۱۳ دانشجو در جریان اعتراضات بازداشت شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *