24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

حکومت ایران، مهلت خلع سلاح تمدید نمی شود، در خواست احزاب کرد برای دخالت بین المللی

بخشی از اردوگاه حزب کوملە کردستان ایران، در استان سلیمانیە اقلیم کردستان در جریان حملە موشکی و پهپادی سپاه پاسداران، در مهر ۱۴۰۱ تخریب شد – دویچه وله

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید مهلت ۲۸ شهریور برای خلع سلاح احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی، که در اقلیم کردستان عراق مستقر هستند، تمدید نخواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه در تازه‌ترین نشست خبری خود گفت مهلت خلع سلاح احزاب مخالف کرد مخالف حکومت جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان ۲۸ شهریور «به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود».

کنعانی در نشست خبری خود درباره توافقی که با دولت عراق و اقلیم کردستان برای خلع سلاح احزاب مخالف کُرد مخالف حکومت ایران انجام شده، گفت «دولت عراق در این زمینه اقدامات خوبی را تاکنون انجام داده و تاکید کرده به تعهد خود پایبند است».

مقام‌های عراقی هفتم شهریور ماه در واکنش به ضرب الاجل تازه دولت ایران تایید کرده‌اند که دو کشور توافقی را برای خلع سلاح و جابجایی گروه‌های کرد شمال عراق امضا کرده‌اند و برای اجرای آن «در اسرع وقت» تلاش می‌کنند.

سال‌ گذشته در حالی که موج اعتراضات در داخل ایران ادامه داشت، جمهوری اسلامی ابتدا با حملات توپخانه‌ای و سپس با حمله پهپادی و موشکی بارها به مواضع گروه‌های کرد مخالف خود در داخل عراق کرد. در جریان این حملات مرگبار، ده‌ها عضو این احزاب کشته شدند.

دولت عراق و اقلیم کردستان بارها این حملات را محکوم کردند و آن را نقض حاکمیت ملی عراق خواندند.

اما سرانجام در اسفندماه ۱۴۰۱ دفتر نخست‌وزیر عراق و شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که عراق و ایران توافقی را با هدف تامین «امنیت مرزی» امضا کرده‌اند.

دولت عراق به طور پیوسته به این حملات معترض بوده و آن را نقض حاکمیت ملی خود خود خوانده است.

حزب دموکرات کردستان ایران خواستار حمایت بین‌المللی در برابر تهدیدهای ایران شد

به دنبال تهدیدهای مجدد مقامات سپاه پاسداران علیه احزاب کرد ایرانی مستقر در خاک اقلیم کردستان عراق، حزب دمکرات کردستان ایران طی فراخوانی از جامعه بین‌‌الملل خواست تا از حملات احتمالی جمهوری اسلامی ممانعت بە عمل آورند. در این فراخوان که خطاب به افکار عمومی، کشورها و مجامع بین‌المللی و سازمان‌های مدافع حقوق بشر منتشر شده آمده است:

همچنان کە بر همگان عیان است جمهوری اسلامی ایران طی مدت گذشتە و برای چندمین بار پی در پی مقامات سیاسی و نظامی‌ رژیم تهدید کردەاند کە کمپ پناهندگان کورد ایرانی ساکن در اقلیم کوردستان را مورد حملە قرار خواهند داد. همچنین اخبار و گزارشات موثق نیز بر این امر صحە گذاشتەاند کە رژیم ایران در حال تدارک برای دور دیگری از نقض قوانین بین‌الملل و حملە نظامی‌ای دیگر بە پناهندگان سیاسی کورد ایرانی ساکن در اقلیم کوردستان و عراق می‌باشد.

جمهوری اسلامی ایران طی سە دهە گذشتە صدها پناهندە و فعال سیاسی کورد ایران را در خاک اقلیم کوردستان ترور کردە است، همایش اتحادیەی جوانان دموکرات کوردستان را با بمبگذاری هدف گرفتە و طی چهار سال گذشتە در چند مورد کمپ پناهندگان سیاسی کوردستان ایران را هدف حملات موشکی قرار دادە است کە در پی این حملات متاسفانە دها تن از مردم مدنی و پناهندگان کشتە و مجروح شدەاند.

در شرایط کنونی نیز درحالیکە مقامات رژیم حتی آشکارا سقف زمانی را بە عنوان اولتیماتوم برای موج دیگری از حملات خود تعیین کردەاند، از طریق این اطلاعیە از کشورها و مجامع بین‌الملل، سازمان ملل متحد، سازمان حقوق بشر و بە ویژە حکومت عراق فدرال و حکومت اقلیم کوردستان کە پناهندگان کوردستان ایران در خاک آن‌ها سکونت گزیدەاند، خواستاریم بە توطئەی نظامی و امنیتی رژیم جمهوری اسلامی کە در راە است، واکنش نشان دهید. از همەی طرفین خواستاریم با بکارگیری حداکثر توان و ظرفیت دیپلماسی و دیگر راهکارها از حملات محتمل رژیم جمهوری اسلامی ایران علیە پناهندگان کورد ایران در خاک اقلیم کوردستان عراق ممانعت بە عمل بیاورند. همزمان با مدنظر داشتن واقعیت هژمونی و نفوذ ایران در عراق بە ویژە در آسمان این کشور، از آمریکا و نیروهای همپیمانان در عراق خواستاریم در مقابل دخالت‌های جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از تکرار جنایاتش احساس مسئولیت کنند.

حزب دموکرات کوردستان ایران از طریق این اطلاعیە ضمن تاکید مجدد بر سیاست‌های درست و اصولی‌اش کە در تطابق کامل با ارزش‌های بین‌المللی و جهانشمول می‌باشد، تبلیغات جمهوری اسلامی برای شرعیت بخشیدن بە دخالت‌هایش در کشور عراق و جنایات مکررش علیە پناهندگان سیاسی رد و محکوم می‌کند. همچنین اعلام می‌دارد کە در حقیقت این خود جمهوری اسلامی است کە با تحمیل فضای نظامیگیری و اعمال سیاست سرکوب حتی در قبال فعالین مدنی و مردم بی‌ دفاع در اعتراضات مسالمت آمیز نیز، همەی ایران و بە ویژە کوردستان را ناامن کردە است.

همچنان کە تجارب گذشتە نیز نشان دادند جمهوری اسلامی با تداوم این سیاست‌ها نە قادر بە حل بحران‌های داخلی خواهد بود و نە موفق بە ایستایی جنبش حق‌طلبانەی کورد و دیگر ملل و همەی مردم آزادی‌خواە ایران خواهد شد، در نهایت نیز پیروزی از آن ملل ایران و همەی آزادی‌خواهان این کشورند خواهد بود.

پژاک: دیگر احزاب را تنها نخواهیم گذاشت

سیامند معینی، رئیس مشترک حزب حیات آزاد کردستان (پژاک)، نیز بە تهدیدات مقامات جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان دادە و در مصاحبەای کە در صفحە اکس (توییتر سابق) خود منتشر کردە، تاکید کردە کە “اگر جمهوری اسلامی بە دیگر احزاب کرد در اقلیم کردستان عراق حملە کند، پژاک ساکت نخواهد بود و در کنار دیگر احزاب خواهد ماند.”

به گزارش دویچه وله، حزب دمکرات کردستان ایران، در جریان خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی بە سکوت دو دهەای خود درباره پژاک پایان داد و اکنون این دو حزب از متحدان یکدیگر محسوب می‌شوند.

پژاک بە دلیل نداشتن آدرس مشخص و حضور در کوهستان‌های قندیل و آسوس در مناطق مرزی بین ایران و عراق از مصونیت بیشتری، به نسبت دیگر احزاب کرد در برابر حملات سپاه پاسداران برخوردار است.