ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، اظهارات آمریکا را مبنی بر تلاش سپاه پاسداران برای به قتل رساندن جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا، تکذیب کرد. ناصر کنعانی این اظهارات را “داستانسرایی جدید”، “اتهامات” بی اساس خواند و در پایان نسبت به هرگونه اقدام علیه اتباع ایرانی پیرو اتهامات ایراد شده، به دولت آمریکا “قویاً هشدار” داد.

دادگستری آمریکا در بیانیه ای یک ایرانی ٤٥ ساله به نام شهرام پورصفی (با نام مستعار مهدی رضایی) را به طرحریزی قتل جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید متهم و حکم بازداشت او را صادر کرد. نامبرده همچنین متهم است که برای اجرای طرح قتل به تلافی قتل قاسم سلیمانی، فرماندۀ پیشین سپاه قدس، توسط آمریکا سیصد هزار دلار دستخوش برای مجری یا مجریان قتل جان بولتون درنظر گرفته بود.

ساعاتی پیش از تکذیب تهران، شبکۀ تلویزیونی “سی ان‌ان” به نقل از یک منبع آگاه از پروندۀ تحقیق در پلیس فدرال آمریکا خبر داد که مایک پمپئو، رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا، و وزیر پیشین امور خارجۀ آمریکا، یکی دیگر از اهداف طرح قتل رژیم ایران بوده است.

یک منبع نزدیک به وزیر پیشین امور خارجۀ آمریکا به “سی ان ان” گفته است که دادگستری آمریکا هفتۀ گذشته مستقیماً به اطلاع مایک پمپئو رسانده بود که وی دومین هدف توطئۀ قتل از سوی سپاه پاسداران بوده است.

به گزارش دادگستری آمریکا شهرام پورصفی در اواخر سال ٢٠٢١ با کسی که قرار بوده طرح قتل را به اجرا بگذارد تماس گرفته بود غافل از این که این فرد خبرچین پلیس فدرال آمریکا بوده است. پلیس فدرال آمریکا با انتشار تصاویر شهرام پورصفی حکم دستگیری او را صادر کرده است. در صورت دستگیر شدن، شهرام پورصفی دست کم به ٢٥ سال زندان محکوم خواهد شد. البته مقامات آمریکا بعید نمی دانند که شهرام پورصفی هم اکنون در ایران باشد.