خسارات کرونا به صنعت گردشگری ایران؛ نزدیک به ۱۳ هزار راهنمای تور بیکار شدند

بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، با شیوع کرونا نزدیک به ۱۳ هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده‌اند.

به گزارش بی بی سی، ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به خبرگزاری ایسنا گفته است: “ما با گروهی از مشاغل مواجهیم که بیشتر از ۶ ماه است معیشت و اشتغالشان تحت تاثیر تحولات و حوادث کشور قرار گرفته و با شیوع ویروس کرونا هم رسما بیکار شده‌اند و بیمه هم ندارند.”

هم‌زمان دولت ایران با درخواست وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای اختصاص ۳۸۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارات ناشی از شیوع کرونا و آسیب به کسب و کارهای مرتبط با صنعت گردشگری موافقت نکرده و وام ۱۲ درصدی را جایگزین آن کرده است.

تیموری درباره جزئیات تسهیلات بخش گردشگری گفته “۱۶ میلیون تومان وام به ازای هر شغل اختصاص می‌یابد.”

نرخ سود این تسهیلات ۱۲ درصد اعلام شده که دوره بازپرداخت آن دو سال است.

به گفته تیموری “اگر یک هتل و یا دفتر خدمات مسافرتی ۲۰ نفر شاغل بیمه‌ای داشته باشد، به ازای هر نفر ۱۶ میلیون تومان تسهیلات تخصیص می‌یابد.”

با اینکه رقم مشخصی درباره ضرر ناشی از کرونا در این بخش‌ها در دست نیست اما وزارت میراث فرهنگی خسارات وارد شده به سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را ۳۸۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.

دولت ایران پیشتر گفته بود ۷۵ هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت کل کسب و کارهای آسیب دیده درنظر گرفته است که گردشگری هم بخشی از آن است.

بر اساس برآوردهای رسمی، صنعت گردشگری در ایران پس از شیوع ویروس کرونا با ۱۰۰ درصد خسارت مالی مواجه شده است؛ تعداد شاغلان مستقیم در بخش گردشگری ایران حدود ۸۰ هزار نفر است.

شیوع کرونا در ایران در اسفند ماه و در آستانه تعطیلات نوروزی شدت گرفت؛ زمانی که بسیاری از صنایع وابسته به گردشگری و تورهای مسافرتی با موج عظیمی از درخواست برای لغو سفر و بازگرداندن پول مسافران مواجه شدند؛ بعضی از شرکتهای مسافرتی می‌گویند هنوز پول خود را از شرکتهای هواپیمایی پس نگرفته‌اند.

اتفاقات پس از اسفند به بیکاری گسترده‌ای در صنایع وابسته به گردشگری منجر شد که ممکن است مدتها ادامه یابد.

اعلام جزئیات تسهیلات جدید و رد درخواست ۳۸۰۰ میلیارد تومانی در حالیست که علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران گفته است: “در صورت تخصیص پیدا نکردن ۳۸ هزارمیلیارد ریال اعتبار برای جبران بخشی از خسارت‌های گردشگری، شاهد سیل عظیمی از بیکاری در سال جهش تولید خواهیم بود.”

بعضی از فعالان بخشهای آسیب دیده در بخشهای مرتبط با گردشگری وام ۱۲ درصدی را مشکل‌زا توصیف کرده‌اند چون به گفته آنها این وام بر بدهی آنها خواهد افزود.

انجمن دفاتر مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفته در ماه های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ حدود یک هزار میلیارد تومان به آژانس های مسافرتی خسارت وارد شده است.

در حالی که فعلا برآورد دقیقی از میزان خسارات در بخش گردشگری و صنایع وابسته در دست نیست، وزارت میراث فرهنگی زیان مالی فقط دو بخش هتلداری و دفاتر خدمات مسافرتی را حدود ۴ هزار میلیارد تومان برآورد کرده است.

جامعه هتلداران ایران می‌گوید به دلیل بسته شدن مراکز اقامتی، تا نیمه فروردین بیش از ۳ هزار میلیارد تومان از شیوع کرونا به هتل و هتل آپارتمان های ایران خسارت وارد شده است.

وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، بخشهای مرتبط با گردشگری را از جمله مشاغلی تشخیص داده که بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند؛ دولت ایران گردشگری را مشمول بعضی تخفیف‌ها نظیر حذف مالیات برای سه ماه کرده است.

بسیاری از فعالان گردشگری تسهیلات دولت را با توجه به حجم خسارات، کافی نمی‌دانند.

پیش از شیوع کرونا در ایران تحولات دیگری هم به گردشگری ایران لطمه زده بود.

سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی و کشته شدن تمامی خدمه و مسافران آن سبب لغو تورهای ورودی به ایران شد و تنش‌های سیاسی اخیر ایران به خصوص با کشورهای غربی باعث شده بود که بعضی از این کشورها شهروندانشان را از سفر به ایران بر حذر دارند.

ایران در سال‌های اخیر تلاش کرده بود با جلب گردشگران خارجی، دست‌کم بخشی از درآمدهای ارزی خود را که با تحریم‌های آمریکا از بین رفته بازیابی کند؛ از جمله این اقدامات می‌توان به لغو یک طرفه ویزا برای اتباع برخی کشورها مثل چین اشاره کرد.

Share: