خسارت ۱۷۰ میلیارد تومانی در تالش و تخریب خانه‌های روستایی

مقام‌های استان گیلان خسارت سیل در شهرستان تالش را بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام کرده و از آسیب‌دیدگی ۲۴۰ خانه روستایی خبر می‌دهند.

ارسلان زارع،‌ استاندار گیلان،‌ روز سه‌شنبه اول مهرماه برآورد اولیه میزان خسارت‌های ناشی از سیل در تالش را بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت در پی حجم بالای آب و طغیان رودخانه‌ها بخشی از تاسیسات زیربنایی،‌ اراضی کشاورزی،‌ جاده‌های روستایی و منازل مسکونی این شهرستان آسیب دیده است.

همزمان مدیرکل بنیاد مسکن گیلان از خسارت به ۲۴۰ خانه روستایی در تالش خبر داده و می‌گوید ۱۰ خانه به صورت کامل تخریب شده است.

به گفته او، مسیر بیش از ۱۰۰ روستا نیز مسدود مانده است.

در همین زمینه امیر مرادی، مدیرکل مدیریت بحران استان، از نیاز به ماشین‌آلات و امکانات لجستیکی برای رفع مشکل در مناطق سیل‌زده خبر داد.

به گفته او، هزار و ۱۶۲ خانوار در اثر این سیل دچار قطعی آب، دو هزار و ۴۰۰ خانوار دچار قطعی برق و ۴۲۸ خانوار نیز دچار قطعی گاز شدند.

مرادی اشاره کرده آب،‌ برق و گاز شش روستا همچنان قطع است.

این مقام گیلان از ادامه تخریب پل اصلی شهر تالش خبر داد و گفت عبور و مرور بر روی آن متوقف شده است.

مدیرکل مدیریت بحران اشاره کرد برای جلوگیری از تخریب این پل به امکانات لجستیکی سپاه پاسداران نیاز است.

هلال احمر استان گیلان اعلام کرده امدادرسانی به مردم شهرستان تالش همچنان ادامه دارد.

پیشتر مقام‌های گیلان عمده خسارت‌های وارده را ناشی از «عدم انجام اقدامات حوزه آبخیزداری»، «تجاوز به حریم رودخانه ها»، «ساخت و ساز در بستر رودخانه و آبراهه ها» و «استاندارد نبودن سازه‌های عمرانی» عنوان کرده بودند.

Share: