pastedGraphic.png

دولت با خصوصی سازی آموزش زمینه عمیق‌تر شدن گسست اجتماعی و طبقاتی را فراهم می‌کند؛ اما این گسست راه تغییرات بنیادی را باز خواهد کرد

خصوصی سازی آموزش در کشور به معنی کوبیدن بر طبل تبعیض و عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی است. در حال حاضر بسیاری از مناطق کشور از نظر آموزشی در نازل‌ترین امکانات و خدمات آموزشی قرار دارند. در بسیاری از مدارس خبری از وایت‌برد و حتی میز و نیمکت مدارس نیست. در روستاها، چندین کلاس در یک اطاق می‌باشد. درحاشیه شهرها کلاس‌ها تا ۴۰ نفره هم برگزار می‌شود. کرونا و مجازی شدن آموزش، موجب ترک تحصیل نزدیک به یک میلیون دانش‌آ‌موز شد. در مناطق فقیر‌نشین حتی پرداخت ۶۰ هزار تومان شهریه هم می‌تواند باعث ترک تحصیل دانش‌آموزان شود.

دولت با آموزش نازل و کیفیت پایین در مدارس دولتی تلاش می‌کند، خصوصی سازی آموزش را نهادینه کند. مافیاهای کنکور در آموزش و پرورش حرف اول در تبیین دروس پایه را می‌زنند. بنا به آمار سهم مدارس غیردولتی از ۸ درصد به ۱۲ درصد رسیده است. در حال حاضر ۱۷ هزار مدرسه غیردولتی و ۳۲ هزار مرکز پیش دبستانی وجود دارد.

تاسیس مدارس لاکچری در مناطق روستایی

 خصوصی سازی آموزش راه به مناطق روستایی هم برده است. چند روز پیش تبلیغی از یک مدرسه لاکچری با خدمات ویژه به دانش‌آموزان در مناطق روستایی مشهد خبرساز شد. افراد ثروتمند با استفاده از خصوصی‌‌سازی مدارس تلاش می‌کنند ته مانده شانس دانش‌آموزان مناطق محروم برای ورود به دانشگاه را تصاحب کنند.

به این ترتیب خصوصی کردن مدارس راه طبقاتی کردن آموزش را فراهم خواهد کرد. گرفتن پول‌های گزاف از دانش‌آموزان به بهانه‌های مختلف در مدارس دولتی نیز رواج یافته است. به این ترتیب دولت مقدار زیادی از بودجه لازم برای آموزش در کشور را از دانش‌آموزان تامین می‌کند. تکلیف خانواده‌هایی که توان مالی برای این کار را ندارند از پیش مشخص است.

نگاه پولی مسئولین دولتی بر آموزش و پرورش

یک عضو کانون صنفی معلمان در این رابطه می‌گوید:

«وقتی نگاه پولی بر آموزش و پرورش حاکم شده، اینگونه می‌شود که تنها تفاوت مدارس در این است که دست دولت تا چه میزان در جیب آنها و خانواده‌ها فرو می‌رود….وقتی مدارس طبقاتی می‌شوند هر کس که خانواده پولدارتری دارد در فضای آموزشی بهتری قرار می‌گیرد و از معلمان توانمندتری نیز بهره می‌برد، فضای آموزشی راحت‌تری دارد»

فرزندان همه سران حکومت و افراد وابسته به آنها در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند. پر واضح است در این وضعیت آنها هیچ تلاشی برای ارتقا سطح آموزشی مدارس دولتی نخواهند کرد.

سران حکومت، آموزش رایگان دانش آموزان را یک تحمیل به بودجه کشور دیده و سعی در حذف آن دارند. به همین دلیل سعی در کاهش مدارس دولتی و تشویق به خصوصی سازی آموزش می‌کند. به این ترتیب زمینه را برای یک گسست طبقاتی آماده خواهد کرد. گسستی که زمینه اعتراضاتی را فراهم کرده و راهی جز تغییر این حکومت را در پی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.