خطر تعطیلی بیخ گوش شرکت فولادین ذوب آمل ، بزرگترین کارخانه قطعه‌سازی مازندران

شرکت فولادین ذوب آمل که با هزار و ۶۰۰ کارگر در زمینه ریخته‌گری و تامین قطعات خودرویی فعالیت دارد، به دلیل بی‌توجهی مسئولان، مشکلات و عدم تامین مواد اولیه برای آن، در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

ناکارآمدی مدیریتی و بی توجهی به اشتغال حوزه صنعت و حمایت از اشتغال پایدار در حوزه تولید، یکی از بزرگترین واحدهای فولادی و قطعه سازی صنعت خودرو در استان مازندران را در آستانه تعطیلی قرار داده است.

با تعطیل شدن قریب الوقوع شرکت فولادین ذوب آمل (فــذا) مستقر در شهرک صنعتی آمل، ۱۶۰۰کارگر شاغل در این شرکت را روانه صف طولانی خیل بیکاران کشور خواهد کرد.

به گفته یکی از کارگران این شرکت ، امروز کوره‌های شرکت فولادین ذوب آمل خاموش است، سه شیفت قالب‌گیری فولادین ذوب آمل به یک شیفت تقلیل پیدا کرد و تناژ ذوب به یک چهارم رسید، در حالی که نیمی از قطعات بزرگترین کارخانه خودروسازی کشور در آمل تولید می‌شد.

علی‌رغم قول و قرارهای وزارت صنعت،‌ امروز نه تنها مواد اولیه به این شرکت قطعه سازی در مازندران با ۱۶۰۰ نفر نیرو نمی‌رسد، بلکه دپو شدن قطعاتی که قرار بود توسط ایران خودرو خریداری شود، نیز مشکلی دیگر بر مشکلات این واحد تولیدی افزوده است.

شرکت فولادین ذوب آمل ، طبق قراردادها و تعهدات بین این شرکت و ایران خودرو، اقدام به تولید حدود ۴۵۰ هزار قطعه شامل ۲۵۰ هزار اکسل کامل و ۲۰۰ هزار قطعه موتوری و صفحه‌ای کرده است. در حال حاضر این محصولات قابل عرضه و انبار نیست و هنوز از کارخانه خارج نشده است و اگر مدت زیادی این قطعات در کارخانه بمانند زنگ می‌زنند و استفاده خود را از دست خواهند داد.

سابقه فعالیت این شرکت به سال ۱۳۷۸ بر‌می‌گردد که در فضایی به مساحت ۷۰هزارمترمربع و با هدف تولید انواع قطعات چدنی و فولادی با ظرفیت ۷۷هزار و۷۰۰ تن در سال و  تولید مقاطع فولادی و آلیاژ ساختمانی شروع به فعالیت کرد.

برپایه گزارش سازمان صنایع کوچک، در حوزه صنعت تنها ۲۱ درصد واحدهای تولیدی با بیش از ۷۰ درصد ظرفیت مشغول به کارند. بیش از ۴۲ درصد واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی با ظرفیت کمتر از ۷۰ درصد و بیش از ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند و ۳۵.۷درصد واحدهای تولیدی کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت را به‌کار گرفته‌اند.

در ایران، همواره تحریم‌های آمریکا را بهانه بوجود آمدن وضعیت موجود در واحده‌های تولید قرار می‌دهند؛ اما ریشه خرابی اوضاع صنایع کشور ریشه در گذشته‌ای دورتر دارد. یک مورد آن کارخانه صدر فولاد لرستان بزرگ‌ترین واحد تولیدی قطعات فولاد است که در سال ۹۴ فعالیت خود را آغاز کرد؛ اما پس از یک سال و نیم فعالیت، تعطیل شد و ۱۸۰ کارگر آن بیکار شدند.

Share: